Ahududunun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Ahududunun Faydaları Nelerdir ?

Bir diğer adıyla frambuaz olarak da bilinen Ahududu meyvesi, böğürtlengillerden olup insan sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerdiği vitaminler ve mineraller sağlık açısından faydalı olmasının sebebidir. Ayrıca ahududu meyvesi C ve E vitaminleri, B1, B2, B3 vitaminlerini barındırır. Kısaca faydalarına değinelim.

Kanı temizlenmesini sağlar: içerdiği antioksidanlar hasebiyle kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kandaki ve vücuttaki toksinlerin vücuttan atılması sağlar. Vücuda zindelik verir: ahududu meyvesi düzenli olarak tüketildiğinde vücut yorgunluğunu en aza indirerek vücuda zindelik verir. 

Dokuları sıkılaştırır: vücuttaki dokuları sıkılaştırarak daha zinde ve güçlü bir vücut yapısının oluşmasına yardımcı olur. 

A vitamini içerir: göz sağlığına faydalıdır.

İdrar söktürür: antioksidanları sayesinde idrar söktürücü özelliği vardır. Kabızlığın giderilmesinde kullanılabilir.

Lösemi hastalıklarına etkilidir: kanı temizlediği için bu tür rahatsızlıkların iyileşmesinde etkin rol oynar.

Diş eti ve ağız yaralarına faydalıdır: ahududu yaprakları kaynatılıp ağza gargara yapıldığında diş eti rahatsızlıklarına ve ağız yaralarının tedavisinde kullanılabilir. Bademcik enfeksiyonlarının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Ayrıca ahududu, kadınların bazı dönemlerde görülen beyaz akıntının fazla olmasını engeller. Adet düzensizliği yaşayan kadınların kullanması tavsiye edilir. Hamile kadınlar için hem bebek hem de anne adına faydalıdır. Doğumun kolay olmasına yardım eder. Doğum esnasında rahim kasılmalarını düzenler. Yüksek ateşli hastalıklarda kullanıldığında ateşin düşmesini sağlar. Tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Fakat mide rahatsızlıkları olanların kullanması tavsiye edilmez. alerjik reaksiyon gösterebilme olasılığından kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekebilir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder