Akne Nedir ve Neden Görülür ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Akne Nedir ve Neden Görülür ?

Ergenlik çağında başlayan ve tedavi edilmediği zaman kalıcı izler bırakan akne (vulgaris), cildin gözenekleri üzerinde yerleşir.

Genellikle kabarık, kırmız şekildedir. Deri de yağ oranı bakımından fazla olan yerlerde çıkar. Çünkü yağlanan ciltlerde gözenekler daha çabuk tıkanır, tıkanan gözeneklerde de bakteriler, bulunduğu yeri şişirerek akneye neden olur.

Akne, yüz, boyun, sırt, göğüs, omuz kısımlarında daha çok görülür. 12-18 yaş arasında daha sıklıkla görülse de 40 yaşına kadar akne oluşmaya devam edebilir.

Kızlarda da erkeklerde de görülen akne özellikle ergenlik çağına girerken hormonların da etkisiyle, vücudun yağlanması ile ortaya çıkar. Tabi ki akneyi sadece ergenlik hastalığı olarak tanımlamak doğru olmaz, çünkü özellikle kadınlarda 25-40 yaşları arasında ki hormon düzensizliklerinden de akne sorunu ortaya çıkmaktadır.

Vücudun da akne olan kişiler genellikle, daha yağlı cilt yapısına sahiptir. Tedavi edilmesi gerekir, çünkü kişiden kişiye değişen iyileşme süreci vardır.

Akne tedavisi uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Cildinizde ki akneye göre tedavi şekli ve süresi belirlenir. Genellikle 2. Ayda iyileşmeye başlar, 6. Veya 8. ay itibari ile tedavi biter. Tedavi süreci ile birlikte, siz de günde 2-3 defa yüzünüzü duru su ile yıkayın.

Aknelerden kurtulmak istiyorsanız, yağlı makyaj ürünlerinden uzak durun, özellikle de spor yapacağınız zamanlarda makyaj yapmamaya özen gösterin. Çünkü terledikçe makyajınız yüzünüze akarak bakterilerin oluşmasına neden olur. Güneş ışığı aknelerin yok olmasını sağlar. Hafta da bir defa yapacağınız buhar banyosu yüzünüzdeki aknelerden kurtulmanızı sağlar.

Akne için kullanacağınız; krem, losyon, jel gibi ürünleri sadece aknenin bulunduğu bölgeye değil, her tarafa sürmeye çalışın. Yağlı yiyeceklerden akne tedavisi süresinde uzak durmaya çalışın.

"Akne Nedir ve Neden Görülür ?" için 1 Yorum
12.05.2016 18:32:30

elif dedi ki;

ilerlemiş yaşıma rağmen hala bu benim için büyük bir sorun

(0) (0) Cevap Yaz
Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder