Anne Baba Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Anne Baba Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

İnsan gelişiminde oldukça önemli bir rolü olan ailenin, yaptıkları her tavır yada her aktivite, çocukta iz bırakır. Çocuklarımızdaki güven, sevgi, inanma ve dürüstlük gibi his yada değerlerin temelinde aileler vardır daima. 

Erikson'un gelişim kuramına göre, çocuklardaki güven duygusu 0-3 yaş arası oluşmaya başlar. Hatta buna örnek olarak, bir babanın çocuğunu havaya atarak sevmesinde çocuğun buna korkarak değil gülerek tepki vermesini, babasının onu tutacağına inanmasına bağlar. Bu minik örnekten de anlaşılacağı gibi, aile kesinlikle çocuğun yetişkinlik dönemindeki karakterin de, oluşacak tüm izleri çocukluk evresinde aşılar. 

Bebeklik, oyun, okul, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde sergilenecek tavırlar, birbirinden farklıdır. En çok bilinen durumlardan birini örnek olarak verebiliriz. 

Karne getiren çocuk ve aile karmaşası her yer de yaşanmakta. Kimi korkarak, kimi üzülerek kimisi de sevinerek karnesini getirir. İşte burada çocuğun bürüneceği histe, aile oldukça etkilidir. Asla özgüvenini kıracak şekilde davranmayın. Ne kadar beceriksizsin, yaşıtların böyle değil, bilmem kimin çocuğu şu kadar başarılı olmuş gibi kıyaslama ve aşağılama sözcüklerini kullanmayın. Eğer bu şekilde davranırsanız, ilerde kendine güvenemeyen ve her yaptığı şeyde kendini başkalarıyla kıyaslamaya başlayan bir evladınız olacaktır. Ayrıca sadece bu da değil, sizden nefret edebilir ve derslerinden uzaklaşabilir. Bir nevi aileye inat yapma durumu. Bu tarz baskıcı ailelerin çocuklarında en sık rastlanan durumdur. Karnesiyle karşınızda duran evladınıza yapmanız gereken tek şey, karnesine bakıp başarılı olduğu derslerle alakalı tebrik edip, başarısız olduğu dersleri nasıl toparlayacağı konusunda yardımcı olmanız! Unutmayın, çocuklarınız geleceğinizdir. Bir karne deyip küçümsemeden üstünüze düşeni en doğru şekilde yapmalısınız.


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder