Aşk ve Sevgi Arasındaki Fark Nedir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Aşk ve Sevgi Arasındaki Fark Nedir ?

Duygular, duygular, duygular. Bizi bizden eden, hayatımıza anlam katan duygular. Duygularımızın olmadığını düşünsenize. Hiçbir şey hissetmediğimizi, kalbimizin çarpmadığını, düşen bir çocuk görünce içimizin sızlamadığını! İnsan olmamızın bir anlamı kalmaz. Bitkiden bir farkımız kalmaz yani. Yaşamın bir zevki bir tadı olmaz. Makineleri robotlardan farkımız olmazdı. Ama çok şükür ki yüce Allah'ın bizlere lütufları bitmiyor. Çok şükür ki bizleri hisli varlıklar olarak yarattı. 


Bin bir çeşit duygu vardır evrende. İnsan zihninde tabiatında; sevgi, aşk, öfke, nefret bunlardan sadece birkaçı. Şüphesiz en güzeli aşktır, sevgidir bana göre.  Kavgadan kötülükten uzak, merhamete, güzelliğe dayalı duyguları çağrıştıran, güzel hisleri uyandıran sevgi ve aşktır. Peki sevgi ve aşk hep beraber kullanılır çoğu yerde, lakin aynı mıdır? Yani aşk demek sevgi demek midir ?


Şahsım adına söz söylersem; aşk ve sevgi aynı değildir. Aşk denince aklıma bambaşka şeyler gelir. Sevgi deyince bambaşka. 
Bir ağacı, bir hayvanı, annenizi, arkadaşınızı sevebilirsiniz lâkin aşık olamazsınız. Aşk tutkudur, bağlanmaktadır, deliliktir bazen de. Yeri gelir sağlıklı düşünememektir.  Kalbin aşık olduğun kişiye çarpar, hep onu düşünürsün hep onu istersin yanında.

Biraz bencildir aşk. İstemek odaklıdır. Yanında istersin ne olursa olsun, her koşulda istersin. Aşkta mantık, merhamet yoktur. Gözü karadır aşkın. Bazen sadece kendini düşünür, bencil olur. Aşkı her şeyden herkesten üstündür.

Ben merkezcildir aşk. Sadece o vardır, o ve onun aşık olduğu vardır. Aşk'ın gözü kör, kulağı sağır dili lâl olur. sevgi öyle değildir. Sevgi; masumdur almaktan çok vermektir.  Kendinden bir şeyler katmaktır. Mutlu olsun istersin, yanında mutlu değilse gitmesini isteyecek, kalbini acıtsa bile, sırf o mutlu olsun diye ,bazen vazgeçmektir. Ödün vermektir kendinden, sende bir şey sevmiyorsa, değiştirebilecek kadar değer vermektir.

Sevgi merhametlidir, masumdur. Güzel sevmektir, incitmemektir sevgi ;kırmadan ,dökmeden tatlı tatlı yaşamaktır sevgi. Sonunu göremediğinde, zarar görecekse vazgeçmektir belki de sevgi. Yok etmekten ise yarım bırakmaktır sevgi.

Akıllıdır çünkü sevgi ,mantıklı, fedakârdır. Lakin aşk; isyandır bile bile sonuna gitmektir. Ya varsındır, ya da yok. Aşk ta yarım kalınmaz, aşk yarım kalamaz çünkü.  Asidir aşk; burnunun dikine gider. Yangınlara koşar aşk, yanar, yakar bazen. Ama her şey; tutkudur aslında vazgeçememektir.

Vazgeçtiği yerde biter oysa ki aşk.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder