Ayvanın Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Ayvanın Faydaları Nelerdir ?

Botanik bilimindeki adı cydonia oblonga olan ayva meyvesi, elma ve armut meyvelerinin akrabalarındandır. Bol sulu meyvelerden olan ayva, gerek kabuğu gerekse posa kısmıyla vitamin, karbonhidrat, protein, lipit ve minerallerce zengin olduğundan besin değeri de oldukça yüksektir. Ayrıca ülkemiz ayva üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alır. Tüm bunların yanında ayva besleyici değeriyle şifalı bitkilerdendir.

Peki nedir ayvanın yararları?

1. Orta boy bir ayva yaklaşık olarak 250 gramdır ve içerisinde ortalama 35 gram C vitamini barındırır. Dolayısıyla grip, nezle, skorbüt gibi bağışıklık sistemine dayana hastalıkların tedavisine bire birdir.

2. İçeriğindeki organik asit ve fenoller sebebiyle iyi bir antidoksidan olmasının yanında bağırsak florasında yaşayan yararlı bakteriler içinde enerji kaynağı olarak bağırsak hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor.

3. Özellikle kabuğunda fazlaca bulunan serbest radikaller istenmeyen veya yaşlanmış hücrelerin DNA’sını kırarak hem yaşlanma olayını geciktiriyor hem de kansere yakalanma riskini düşürüyor. Kansere yakalanmayı önleme hususunda ayva meyvesinden çok ayva yaprağı daha önemlidir. Bunun yanında antidoksidan etkisiyle de bozulan DNA yapılarının onarılmasına yardım ediyor.

4. Anti- inzaviz özelliği ile sinir sisteminin düzenli çalışmasına ortam sağlıyor ve buna bağlı olarak yaşanabilecek alzehimer riskini düşürüyor.

5. İçeriğindeki organik asitler ve fenolleri sayesinde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına özellikle de gastrite, reflüye ve ishale iyi gelir.

6. Kurutulmuş ayva meyvesi, kabuğu ve ayva yaprağı ile hazırlanan ayva çayı, alerjik durumlara ve öksürüğe iyi gelir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder