Bademin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Bademin Faydaları Nelerdir ?

Türkiye, İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ılıman ülkelerde yetişen itkilerden olan badem bitkisinin tatlı ve acı olmak üzere iki çeşidi vardır. Tatlı badem, tatlılarda, çay saatlerinde vb. kullanılıyorken acı badem yağ olarak yemeklerde kullanılmaktadır.

Totalde ise badem, E vitamini, demir, kalsiyum, çinko, magnezyum, selenyum, bakır ve niasin gibi mineral ve vitaminlerce oldukça zengin bir kaynak oluşturur. Dolayısıyla sağlığa bir çok faydası vardır.


İçeriğinde bolca ve çeşitli olarak bulunan mineraller sayesinde beyin sağlığı ve dolayısıyla sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Buna bağlı olarak yapılan çalışmalarda bademin alzehimer hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bunun yanında yüksek veya düşük kan kolesterol düzeylerini dengelemeyi ve buna bağlı olarak düzenli badem tüketimi, dengesiz kolesterol seviyelerine bağlı olarak oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardımcı olur.

Bademin içeriğinde bolca bulunan kalsiyum, çinko gibi mineraller sayesinde badem, kemik sağlığının korunmasında ve yaşa bağlı olarak gelişen osteoporoz, kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarında önlem alınmasında önemlidir.

Badem içeriğinde bol miktarda E vitamini bulunur ve bu sayede düzenli tüketildiği takdirde cilt sağlığının korunmasına ve kuruluğun önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında alkaliler açısından zengin olan badem, alkalilerin vücut bağışıklık sistemini desteklemesine bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca içeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını dengede tutmaya ve düzenlemeye de yardımcı olur. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder