Beslenme Bozuklukları Nelerdir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Beslenme Bozuklukları Nelerdir?

Aşırı ve düzensiz beslenme obezite diye bir kavramı yaratmaktadır. Bunun için beslenme alışkanlığımız hem düzgü hem de iyi olmalıdır. Beslenme bozukluğu psikolojik bir sorun olarak ele alınması daha iyi olur. Çünkü beslenme bozukluğunda kişilerin bazı nedenlerden dolayı çok yedikleri veya az yedikleri gözlenmektedir. 

Peki, yaşanan beslenme bozukluğu nelermiş hep birlikte bakalım. 

Beslenme bozukluğunda bilinen ilk bozukluk aşırı zayıf olmaktan dolayı sürekli yemedir. Buda kişinin aşırı kilo almasına neden olur ama kişi hale zayıf olduğunu düşünür ve yemeğe devam eder. 

Ayrıca kimi kişilerde abur cubur yeme bozukluğu vardır. Normal yemek yemezler ama önlerine gelen her abur cuburu yerler. Buda beslenme bozukluğu arasında yerini alır. 

Beslenme alışkanlığı anne ve baba tarafından kişiye kazandırılır. Küçükken çocukların abur cuburla büyümeleri onların beslenme alışkanlığını bozmuştur. 

Diğer beslenme bozukluğu ise mecburu yemektir. Kişinin canı yemek çekmez ama mecburu olduğu için yer buda onun için pek sağlıklı olmaz. Bu gibi durumların hepsi beslenme bozukluğu adı altında değerlendirilir. 

Ayrıca kahvaltı saatlerinde çocukların başka şeyler yemesi öğle saatlerinde ise gene çocukların başka şeyler yemeleri de gene beslenme bozukluğu olarak tanımlanır. 

Peki, beslenme bozukluğu yaşayan kişiler neler yapmalı: ilk başta düzenli saatlerde düzenli yemekler tüketilmelidir. Bunun için gerekirse bir psikologa gidilmelidir. Eğer düzenli bir şekilde yemek yenmez ise o zaman diğer sağlık sorunları doğar. Bunun için beslenme alışkanlığımızı kazanmış olmamız çok büyük önem taşır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder