Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir ?

Çitlembik(menengiç) yapraklarının yağından elde edilen ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ninSiirt ile Mardin yörelerine has olan bıttım sabunu, doğal bir sabun olup cildepek çok faydası bulunmaktadır. Siirt ve Mardin’in yanı sıra Ege, Akdeniz veDoğu Anadolu bölgelerinde de yetiştirilir.
*Bıttım sabunu saç dökülmesi ve kepek için kullanılabilir. Bunun için düzenliolarak bu sabunu kullanmak gerekir. Bol köpürtüp saça masajla uygulayacağınızsabun kullanımında şampuan kullanılmamalıdır. Ayrıca beyazlayan saçlarda dakullanılabilmektedir. Doğal ürünlerden elde edilen bıttım sabunu, saçlarınemlendirmede etkili olurken, ayrıca saça canlılık ve parlaklık da kazandırır.
*Antiseptik özelliği ile bıttım sabunu saç derisi şikayetlerinin yanı sırasedef, egzama, mantar, sivilce ve yara gibi cilt sorunlarında da kullanılır.Ayrıca varis sorununda da bıttım sabunu kullanılmaktadır. Ciltte görülenkaşıntıları azaltmak için de yardımcıdır. Bıttım sabununun pH değerinin cildeuyumlu olması cilt sorunlarında etkili olabilmektedir. Sedef ve egzamanın sebepolduğu kızarıklık, kaşıntı ile varislerin sebep olduğu ağrı şikayetleriniazaltmada da yardımcıdır.
*Ciltteki gözenekleri açmaya yardımcı olan bıttım sabunu akne ve sivilcetedavisinde de kullanılabilir. Saç, yüz ve vücut temizliğinde rahatçakullanılabilen bıttım sabunu hoş bir kokusu ile cilde ferahlık ve rahatlık dasunmaktadır.
*Saçta kepek ve dökülmenin yanı sıra yağlanma şikayeti için de bıttım sabunukullanılabilir. Düzenli kullanımı ile etkisini birkaç gün içinde gösterebilenbıttım sabunu önceleri sertlik verse de zamanla saçları yumuşatmada da etkiliolmaktadır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder