Böğürtlenin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Böğürtlenin Faydaları Nelerdir ?

Gülgiller familyasında yer alan böğürtlen, içerisinde birçok vitamin (özellikle C vitamini) ve minerali barındıran bir meyvedir. Asıl rengi kırmızıdır fakat yavaş yavaş olgunlaşmaya başladıkça rengi siyahlaşmaya başlar.

Böğürtlen insan vücudunun gerek duyduğu antioksidanı bünyesinde barındırmaktadır ve bunun sayesinde vücudu zararlı olabilecek her türden maddeden koruyabilmektedir.

Tansiyondan rahatsız olan kişilerden kısa süre içerisinde tansiyon rahatsızlığında düzelme gösterdiği yani tansiyonun düştüğü görülür. Özellikle işten gelen kişiler günün bütün yükünü üzerinde taşır ve yorgun olup kendisini hemen yatağa atmak ister. Fakat böğürtlen kişilerde oluşan bu yorgunluğu gidermek için birebirdir.

Çok ayakta durmaktan dolayı veya çok hareket etmekten dolayı veya başka sebeplerden dolayı ayaklarda şişlikler oluşmaktadır. Bu şişlikler böğürtlen sayesinde giderilebilmektedir. Aynı zamanda sadece ayakla kalmaz gözlere de olumlu etkileri olduğu görülür.

Ağızda oluşan ağrılar hepimizi çileden çıkarmaktadır. İşte hem bu ağrılara hemde ağızda oluşan kokulara böğürtlen birebir gelmektedir. Aynı zamanda bademcik rahatsızlıklardan rahatsız olan kişiler içinde böğürtlen önerile bilmektedir.

Vücudumuzun herhangi bir yerinde yara oluştuğu zaman, böğürtleni iyice ezip sürebiliriz. Bu şekilde hem yaraların kapanması için büyük fayda sağladığını görürüz hemde yarada oluşan ağrının hemen geçmesine yardımcı olmuş oluruz.

Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin böğürtlen tüketmelerini tavsiye ederiz. Çünkü böğürtlen tüketildiği zaman kişiyi tok tutma özelliğine sahiptir ve böylece kişinin yemek yeme ihtiyacını aza indirmiş olur.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder