Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir ?

2 oy, Ortalama : 4,00/5
Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir ?

Bir çok sağlık sorunun tedavisinde kullanılır.  Chia tohumunun faydalarını sıralayacak olursak ; diyabete iyi gelir. Kan akışı içindeki şekerin emilmesine yardımcı olur. İnsülin ihtiyacının azalmasını sağlar. İçinde omega-3 yağı barındırır. Chia  tohumunda yüksek miktarda kalsiyum bulunur . Gün içinde bir avuç chia tohumu tüketmek kalsiyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Kalsiyum sayesinde kemikler güçlenir Bunun dışında diş sağlığı içinde önemli yeri vardır.

Beyin fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur. İçindeki antioksidan sayesinde sizi gün içinde zinde tutar. Kilo vermek isteyenlerinde tercih ettiği besinler arasındadır. Tok tutucu özelliği vardır.  İltihaplanma da tedavi edici özelliği vardır. İçindeki besinler sayesinde iltihap giderir. Sindirim sistemine yardımcı olur. İçindeki lif sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Cilt sağlığı için de chia tohumu kullanılır. İçinde bulunan antioksidan sayesinde yaşlanmayı azaltır. Kırışıklık oluşumunu azaltır. Saçınız içinde keratin olarak da kullanabilirsiniz. Protein değerleri saçın sağlıklı uzamasını sağlar.

Bilinen diğer önemli faydaları vardır; kan şekerini düzenler. Damar tıkanıklığını ve kalp sağlığı için faydalıdır. Gün içinde tok kalmanızı sağlar. Günlük lif ihtiyacınızı karşılar. İçinde antioksidan sayesinde kolesterol ve tansiyona iyi gelir. Kasların harekete geçip daha güçlü olmasını sağlar. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olur. Verdiği enerji sayesinde ağrıların azalmasını sağlar , eklem ağrılarını azaltır. İçinde bulunan omega 3 sayesinde bir çok hastalıkla mücadele eden mucize bitkiler arasındadır. Bu değerli bitkilerin kıymetini bilin derim :)

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder