Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

Ders çalışma sorunu çoğu ebeveyn ve öğretmenlerin uzun yıllardır sorunlarından biridir. Çocukların ders çalışmayı sevmesi, ders çalışma alışkanlığı kazanması birçok ebeveyn için oldukça problem haline gelmektedir. Çok az sayıda ebeveyn dışında veliler ve öğretmenler bu durumdan oldukça şikayetçidir. Bu sorunun ortadan kalkması için kimi doğru kimi yanlış birçok yol uygulanmaktadır. Çoğu zaman sorun tam olarak anlaşılmadığı için uzun yıllar boyunca yanlış metotla devam etmektedir. Bu nedenle sorunun çözümünün yapılabilmesi için gerçek nedenin doğru bir şekilde anlaşılmış olması gerekir. Çünkü çocukların ders çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Dersi sevmemek, konuya ya da derse ilgi duymamak, zorunluluk olarak görmek, yaşama uyduramamak, dersin ya da öğretmenin sıkıcı oluşu gibi birçok neden sayılabilir.

Ailelerin çocuklardan istekleri asla bitmeyeceği için öncelikli olarak çocuk göz önüne alınarak çocuğun fiziksel ve ruhsal yapısına bakılarak bu problem çözülmeye çalışılmalıdır. Çocuklara ders çalışma alışkanlığı erken yaşta ortak bir tutumla yapılmalıdır. Bu konuda öğretmen ve aileye büyük sorumluluk düşmektedir. Ders ve ödevlere karşı öğretmen ve ebeveynler aynı tutum içinde olmalı ortak hareket etmelidir. Çocuk tutarsızlık yaşamamalıdır. Çocuğa ilk olarak başarı duygusunu tadabileceği görev ve ödevler verilmeli böylelikle çocuğun kendine güven duyması sağlanmalıdır. Minimum saat uygulaması yapılmalı uzun saatler yerine çocuğun yaşına uygun kısa dilimli zamanlama yapılarak çocuğun sıkılmasına izin verilmemelidir. Alışkanlığın kazandırılması sırasında ödüllendirme yoluna gidilebilir. Ancak bu ödüllendirme çocukta haz uyandıracak şekilde yaşına ve isteklerine uygun olmalıdır.
Ders çalışma alışkanlığı kazandırılmasında tutarlılık ve devamlılık esastır. Ebeveyn ve öğretmenler tutarlı olmalı çocuk alışkanlığı kazanana kadar devamlılığı sağlamalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder