Çocuklarda Konuşma Bozuklukları İçin Neler Yapılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Çocuklarda Konuşma Bozuklukları İçin Neler Yapılır ?

Çocukluk çağında fark edilemeyen veya edildiği halde çözüm yollarına baş vurulmayan konuşma bozuklukları bir çok yönüyle çeşitli psikolojik sorunlara sebep olabiliyor.

3 yaşına kadar gelişimini tamamlaması gereken konuşma yeteneği tamamlanamadığı takdirde gerek çocukluk çağında gerekse yetişkinlik dönemlerinde atlatılamayan sosyal fobiye ortam hazırlıyor.

Dolayısıyla çocukluk çağında yaşanan ve çoğunlukla “ileride atlatır” gözüyle bakılan konuşma bozuklukları fark edildiği andan itibaren tedavisi için uğraşılmalıdır.

Peki, neler yapmalı?

Konuşma bozuklukları genel olarak konuşmanın akıcılığında, seslendirmede, dil bilgisi yapısında yapılan hatalar; dil gibi konuşma organlarında var olan anormal durumlardan oluşmaktadır.

Bunlar kendilerini kekemelik, artikülasyon bozukluğu, özgün konuşma bozukluğu gibi durumlarla belli ediyorlar. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey bir psikoloğa danışmak olmaktadır.

Bunun dışında yapılan hatayı sürekli ebeveyn olarak düzeltmek, çocuğun kendisinde öz güven eksikliği oluşturacak ve “annem/ babam/ ağabeyim/ ablam veya kardeşim kötü konuşursam beni düzeltir” algısının oluşumuna ortam hazırlayacaktır bilinç altında.

Dolayısıyla konuşma esnasında yapılan hata sadece düzeltilmemeli, doğrusu öğretilmelidir. Ayrıca konuşma organlarının düzgün kullanılmaması sonucu ortaya çıkan R harfini Y olarak telaffuz etme yani artikülasyon bozukluğu, yüksek sesle yoğun R ve Y harfleri içeren metinleri doğrusu öğretilerek okutulmasıyla tedavi edilebilir.

Tüm bunların dışında aile içi gerginlik, korkutma veya korkma gibi nedenlerle ortaya çıkan kekemelik de bir uzmanın yardımı ile oluşma sebebine inilerek tedavi edilebilse de özellikle kekemelik tedavisi için çalışılan grup tedavilerine katılım kesin çözüm olacaktır.

Özetle çocukluk çağı konuşma bozukluklarında ailenin, çevrenin ve özellikle de öğretmenin çocukta olan konuşma korkusunu yenmesi için çocuğu desteklemesi şarttır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder