Çocuklarla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Çocuklarla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur ?

Çocuklar ailemizin, ülkemizin ve hatta dünyamızın geleceği olmaları itibariyle oldukça önemlidirler.

Bu yüzdendir ki çocuklarla sağlıklı iletişim hem onların ruh sağlığı, hem onların geleceği ve hatta daha da fazlası ülkemizin ve dünyamızın geleceği için oldukça önem arz etmektedir. Peki çocuklarla sağlıklı iletişim nasıl kurulur?

Bu sorunun doğru yanıtı için ilk olarak yetişkinlere verilecek öğüt sabır ve metanet olacaktır. Çocuklar biz yetişkinlerden farklı bir hayal dünyasına, ruh haline sahiptirler. Bu yüzdendir ki onlarla en iyi iletişime geçmenin yolu onları en iyi şekilde anlamaktan geçer.

Onları iyi anladığımız, onlar gibi düşünmeyi başardığımız an onlarla sağlıklı iletişimin kapılarını araladığımız andır.

Özellikle onların meraklı bakışlarına, herşeye olan ilgilerine ve sonu gelmez sorularına göstereceğimiz sabır iyi bir iletişim için yerinde olacaktır. Yine onları bir yetişkin gibi dinleyip onlara bizim için ne kadar değerli ve fikirlerinin de ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiğimiz an onlarla doğru iletişime geçmeyi başardığımız an olacaktır.

Çocuklar, heyecanlarını ve meraklarını giderecek, değer gördüklerini, dikkate alındıklarını hissedecekleri anda komplike olmaktan çıkacak ve daha anlaşılır bir hal alacaklardır. Onları bu kıvama getirecek tutum ve davranışlar da biz yetişkinler tarafından sergilendiği vakit çocuklar ile doğru iletişim yolu açılmış olacaktır. Sağlıklı iletişim sağlıklı davranışlardan geçer.

Bu yüzdendir ki çocuklarla yapacağımız her aktivite daha sağlıklı iletişim için atılmış bir adım olacaktır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder