Demir Zehirlenmesi Nedir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Demir Zehirlenmesi Nedir?

Demir Zehirlenmesi Nedir?

Bugün farklı bir konuyla daha karşınıza çıkıyoruz. Bu konumuzda sizlere demir zehirlenmesi nedir? Neden olur? Bu başlıklar altında bilgi vereceğiz. Peki tam olarak demir zehirlenmesi nedir? İşte sizlere cevabı...

Demir zehirlenmesi, kan üzerindeki ve içerisindeki demir iyonlarının normal seyrinde devam etmemesi sonucunda ortaya çıkıyor. Yani kanda serbest demir iyonları bulunuyor. Bu serbest demir iyonları kan içerisinde aşırı şekilde üretiliyor ve vücutta bulunması gereken düzeyin üzerine çıkarak ortaya demir zehirlenmesi hastalığı çıkıyor.

Peki Demir Zehirlenmesi Neden Olur?

Demir zehirlenmesinin 2 nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi eğer düzensiz ve bilinçsizce ilaç kullanımı yapıyorsanız diğeriyse hemokrotoz hastalığından dolayı ortaya çıkabilir. 

Kansızlık hastalığı bulunan kişilerin vücudu için belirli bazı ilaçlar alması gerekiyor. Fakat bu ilaçları alan kişiler yanlış bir şekilde ve bilinçsiz bir şekilde ilaçları kullanarak farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Hemokromatoz hastalığında ise doğumsal nedenlerden dolayı bazı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de kanda olan fazla demir. Bu hastalık anneden veya babadan genetik olarak sizlere bulaşabilir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder