Dere Otunun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Dere Otunun Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde her bölgede ve her türlü iklim şartlarında yetişebilen dere otu bitkisi, genellikle sonbahar aylanırda toplanır. Dere otu, daha çok salataların vazgeçilmezlerindendir. Fosfor, magnezyum, bakır ,demir bakımından oldukça zengindir.

A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Dere otu, mide bulantılarının giderilmesinde kullanılabilir ve oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin düzenli ve verimli çalışmasını sağlar. Dere otu gaz söktürücü özelliğiyle de bilinir.

Salata ve yemeklerde kullanıldığında hazmı kolaylaştırır.

Dere otu, sakinleştirici yönüyle de sinir sistemini sakinleştirerek uykusuzluğa çare olur. Dere otu içerdiği kalsiyum sayesinde kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Özellikle çocuklarda kemik gelişimi açısından faydalıdır.

Yaşlılıkta oluşabilecek kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarına önlem olarak da kullanılabilir. İçerdiği kalsiyum sayesinde diş sağlığı için önemlidir. Hazmı kolaylaştırarak vücutta oluşan aşırı gaz sorununu çözer.

Ayrıca ishalin giderilmesi için de kullanılır. İçerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Enfeksiyon ve mikroplara karşı etkili bir savaşçıdır. Kanser hücrelerinin oluşup gelişmesini önler.

Ağız bakımında kullanılır. Antibakteriyel olduğu için ağız içinde oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Romatizmalı hastalıkların gelişmesini önler.

Tedavi sürecini destekler. Mantar vb. enfeksiyonların vücutta oluşmasını engellediği söylenebilir.

Az miktarda kalori içerdiği için de diyet yapanlara önerilen bitkilerdendir.

Yapılan araştırmalarda dere otu bitkisinin kolesterolü de dengelediği görülmüştür. Tüm bu faydalarından yararlanmak için dere otunun düzenli olarak kullanımı tavsiye edilir. Ancak alerjik reaksiyona karşı duyarlı olan kişilerin dere otunu kullanmadan önce bir uzmana danışmaları gerekmektedir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder