Diş Eti Kanaması Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Diş Eti Kanaması Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Hemen herkeste görünen ve diş etinin herhangi bir sağlık sorunundan dolayı kaynaklanan diş eti kanaması çok önemli bir sağlık sorunudur. Diş eti kanamasının nedenleri arasında dişlerin bakteri plağı oluşturması yer aldığı gibi sigara kullanmak, dişleri yanlış fırçalamak gibi durumlarda yer alır. 

Diş etinin kanama sorunu her zaman kendini belli eder. Diş eti kanaması eğer durdurulmasa bu durum dişler için tehlike yaratabilir. Bunun için diş eti kanaması sorunu için tedavi süreci hemen başlatılmalıdır. Peki, diş eti kanamasının belli başlı diğer nedenleri ise, 

Stres sıkıntı gibi sorunların yaşanması, kişinin kullandığı ilaçların yan etkiler, yanlış kullanılan diş ipi, yanlış seçilen diş macunu gibi ürünlerden kaynaklı diş eti kanaması da meydana gelir. 

Diş eti kanamasının belirtileri ise, 

Bir şey yerken ve ya bir elmayı ısırırken diş etine baskı yapıldığından dişte kanama sorunu gözlenir. Ayrıca dişleri fırçalarken de gene diş etinde kanama sorunu yaşanır. Diş eti kanamasında iltihaba bağlı ağızda koku sorunun oluşması, kırmızı ve şiş halde bulunan diş etleri de diğer belirtiler arasında yerini alır. Yemek yerken ağızda tat bozukluğu, diş etlerinin çekilerek diş kökünün görünmesi, diş etlerinde kaşınma gibi durumlarda gene diş eti kanamasının belirtileri arasında yerini alır. 

Diş eti kanaması için yapılması gereken ağzı her zaman tuzlu su ile çalkalamaktır. Tuzlu su bakteri plağını öldürdüğü gibi ayrıca meydana gelen kanın durmasına da yardımcı olacaktır. 


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder