Domatesin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Domates, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ve hem ucuz maliyeti hem de kolay ulaşılabilir olmasıyla kolaylıkla alıp tüketebileceğiniz tam bir sağlık deposudur diyebiliriz.

Vitamin ve mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra kalori açısından da oldukça düşük olması domatesi daha cazip hale getiriyor. Domateste en yüksek oranda bulunan vitaminler arasın da A ve C vitaminleri yer almaktadır.

Bunlara folik asit,likopen,lutein,beta-karoten ve alfa lipoik asit eşlik etmektedir.Domates tam bir anti-oksidan deposudur. Vücudun depoladığı glikozu enerjiye dönüştürme aşamasında domates tüketmek çok etkili bir seçenektir.

Bu nedenle özellikle diyet yapmaya karar verdiğiniz dönemlerde domatesi gönül rahatlığıyla bol bol tüketebilirsiniz. Hem düşük kalorili oluşu hem de yağ yakma sürecinde olan yüksek etkisi ile bu dönemde size çok yardımcı olacaktır.

Domates, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kansere ve kanserli hücrelere karşı vücudu korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasına katkıda bulunur.

Kabızlık gibi sindirim sorunları yaşadığınız dönemlerde domates tüketmek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak istiyorsanız domates tüketimini ihmal etmemelisiniz.

Domates cilt sağlığı ve onarımı konusunda da oldukça etkili bir besin maddesidir. Düzenli olarak domates suyu içmenin stres ve depresyon üzerinde olumlu etkisi olduğu da bilinen önemli faydaları arasında yer almaktadır.

Enerji verir ve b,rey,n yorgunluk,halsizlik,bitkinlik hislerini üzerinden atmasını kolaylaştırır. Karaciğeri yağlanma ve çeşitli hastalıklara karşı korur ve onarır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder