Düşük Kan Şekeri Belirtileri ve Tedavisi

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Düşük Kan Şekeri Belirtileri ve Tedavisi

Düşük kan şekeri ya da diğer adı ile hipoglisemi, vücuttaki glikoz oranını temsil eder. Düşük kan şekeri belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir. Hızlı kalp atışı, baş ağrısı, bulanık görme, açlık ve beraberinde titreme, terleme, dalgınlık, yorgunluk, ani sinir hali gibi belirtileri olacağı gibi bu belirtilere gerek kalmadan aniden de kan şekeri düşebilir. Böyle bir durumda da bayılabilir ya da havale geçirebilirsiniz. Eğer aşırı derecede kan şekerinde düşme oldu ise koma da görülebilecek bir durumdur. 

Düşük kan şekeri yaşamınızı tehdit edebilir. Düşük şiddette olan kan şekerleri belirtileri ile geldiği gibi orta şiddetteki düşük kan şekeri daha hızlı bir şekilde gelmektedir. En kötüsü ise birden gelen ve en şiddetli olandır. Bu durumlar koma ya da ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Düşük kan şekeri tedavisi ise öncelikle karbonhidrat yemek ile ilk tedavi başlayabilir. Bu anlık tedavidir. Bir insan da şeker düşüklüğü olduğunu gördüğünüzde karbonhidrat önemli bir tedavi olacaktır. Meyve suyu, tuzlu kraker, sert şekerler gibi besinler de yardımcı olacaktır. Yanınızda bulundurmanız da fayda vardır. Glikoz tabletleri de bu konuda önemli bir yardımcıdır. 

Anlık tedavinin yanı sıra glukagon iğnesi de yapılabilir. Bu iğne kalça bölgesine ya da koluna yapılmalıdır ve bu durum bilinç kaybında yapılmalıdır. Bilinç kaybı yaşayan birine yiyecek ve içecek de vermemelisiniz. Bu durum da hasta şoka girebilir. 

 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder