Dutun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Dutun Faydaları Nelerdir ?

Daha çok ılıman iklim tiplerinde yaşama alanı bulan dut, 3- 4 metreyi aşan ağaçlarda yetişir. Hem meyvesi, hem ağacının yaprakları oldukça insan sağlığı için faydalı olmakla birlikle meyve olarak da tüketilebilir ve ya dut meyvesinden pekmez de yapılabilir.

Dut meyvesi kurutularak da daha uzun süreli saklayarak kullanılabilir. Dut ağacının yaprakları ipek böcekçiliği için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Dut meyvesinin kendine has tadı ve kullanım alanlarının dışında pek çok vitamin ve mineraller içermesi dutu; insanoğlunun vazgeçilmezi haline getirmiştir. İçerisinde A, E VE C vitaminleri bol miktarda bulundurmakta ve kalsiyum, demir ve folat bakından da zengindir.

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Ayrıca kozmetik ürünlerinde de kullanımı yaygındır. Günlük olarak tüketilen dut meyvesi, genel insan sağlığının korunmasına yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur.

Tümörlerin oluşmasını engelleyebilir. Kalp sağlığının korunmasında da önemli bir etkendir. Kansızlık sorununa çözüm olan dut meyvesi, aynı zamanda kanın düzenli akmasını sağlar ve kan pıhtılaşmasını önleyebilir.

Kanı temizler. Karaciğer ve böbrekleri güçlendirir. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasına yardım ederek fazla yorulmalarını önler. Soğuk algınlığı ve gribal hastalıklarda dut pekmezi önerilir. Kan şekerini düzenler. İştah açıcı özelliği vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Cilde parlaklık verir. Saçları daha parlak ve bakımlı olmasını sağlar. Tabiî ki bütün bunların olması için öyle bir iki dut yemek fayda etmez. Düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder