Eriğin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Eriğin Faydaları Nelerdir ?

Yaz mevsimi yaklaştıkça bazı meyvelere olan özlem de gün geçtikçe artmaktadır. Bu meyvelerin başında ise erik, şeftali ya da çilek gelebilmektedir. En fazla özlenen meyve olması ile erik baş sırada yer alabilmektedir.

Erik bir hayli sevilen bir meyve olması ile beraber oldukça da yararlı olan bir meyve olma özelliği taşımaktadır. Gül giller familyasından olan erik, B vitamini açısından bir hayli zengin bir meyvedir. İçerdiği lif kaynakları ile de bir hayli bünyeye yararlıdır.

Bilinmeyen yararları da bulunmaktadır. Öncelikle sindirim sistemine olan yararından bahsedebiliriz. Sindirim sistemini çalıştırmaya ve bu bağlamda da bağırsakların çalışmasını da hızlandırıp, bağırsak kurtları tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Böbrek, karaciğer gibi organların çalışmasını düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Can eriği ya da Japon eriği olarak bilinen erikler de C vitamini ve A vitamini de bulunmaktadır. Astım hastalarına da bir hayli iyi gelen erik, diyabet hastalarına da önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

Göz sağlığı açısından bakıldığı zaman da bir hayli yararlı olan bu meyveyi ister kuru isterseniz ise normal olarak tüketebilirsiniz. Kalp dostu olması ya da kanser riskini azalttığı konusunda da bir hayli yoğun çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kan hücrelerine de bir hayli faydası olan erik ile demir ihtiyacınızın bir bölümünü karşılamanız mümkündür.

Genel olarak bakıldığı zaman eriğin faydaları saymak ile bitmez. Bu bağlamda tüketimi de bir hayli önemlidir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder