Evlilikte Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Evlilikte Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur ?

Toplumca kabul görülen, devletin de belirli yasalara ve ahlaki kurallara dayandırılarak hukuki haklar verdiği etik birleşmeye evlilik denilmektedir. Buna bağlı olarak evlilik, toplumun yapısını oluşturmada temel taşlardan olan sosyal bir kurum olarak kabul edilebilir.

Dolayısıyla evlilikte aile içi denilen eşler arası iletişimden kaynaklanan bir sorunun çocukları baz alarak yavaş yavaş geleceği olumsuz yönde etkileyecektir.

Çünkü toplumda yetişkinlerin veya çocukların olumlu veya olumsuz her davranışı bir şekilde taklit ederek kendine katması başta sadece iki, üç… kişi arasında gelişen iletişimsizlikten kaynaklanan bir sorunun kısa zamanda genele yayılmasına sebep olacaktır.

Bu nedenle aile içinde bireylerin ellerinden geldiği kadar iyi bir şekilde sağlıklı iletişim halinde olması önemlidir.

Peki, önemi geneli ilgilendiren bu evlilikte sağlıklı iletişim mevzusu bireyler arasında nasıl sağlanır?

Evlilik süreci öncesinde yaşanan bireyselliğin, yani sen ve ben davasının beraber yaşama süresinde “biz” kavramına dönüşmesi önemlidir. Bu nedenle eşlerin evliliğe adım atmadan önce bireysellik düşüncesinden uzaklaşması önemlidir.

Bireysellikten uzaklaşmakta ki amaç beraber yaşamın ortak sorumluluklar, dayanışmalar, ortak sorunlar ve ortak çıkarlar getirmesidir. Bunun yanında eşlerin birbirine sevginin yanı sıra saygıyla yaklaşması da önemlidir.

Çünkü saygı, sevgiyle birleştiği zaman aile içerisinde özellikle çocuklar için yaşanılabilir ve güvenli bir ortam sağlayacaktır. Böylece tartışmalardan uzak durulacaktır. Tüm bunlar kenara bırakılır ve temele inilirse karı-koca ikilisinin kişilik ve kültürel yapılarının birbirlerinden farklı olması da aile içi iletişimi zor kılan nedenlerden olduğu görülecektir.

Buna bağlı olarak farklı kültür düzeyleriyle bir araya gelen eşlerin öncelikle birbirlerini anlamaları ve bu anlamlara dayanarak birbirlerinin ilgi alanlarıyla ilgilenmeleri sağlıklı iletişimde altın kurallar arasına girecektir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder