Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır ?

Makyaj yapmak, kadınların vazgeçilmez parçalarından biridir. Cilt lekelerinin kapatılması, basit kusurların örtülmesi konusunda da makyaj çok etkili bir sanattır.

Fondöten de bu anlamda en çok kullanılan malzemelerden biridir. Fondöten seçimi doğru yapıldığında ciltteki kusurlar kapatılır ve cilt daha kusursuz görünebilir. Fakat fondöten seçiminize dikkat etmelisiniz.

Ten rengine uygun fondöten seçmek önemlidir. Cilt renginize uymayan fondöten sürdüğünüzde kötü bir görüntüye neden olabilirsiniz.

Bunun dışında fondöteninizin kaliteli ve cildinize uygun olması da önemlidir. Öncelikle renk açısından bakacak olursak fondötenin bir renk değiştirme aracı olmadığını anlamalısınız. Cilt tipinden daha açık fondötenler sürmeniz yüz ve boyun renginizdeki uyumsuzluğu arttıracaktır.

Fondöteni cildinizin bir alt tonuna ve ten renginize göre seçmelisiniz. Kendiniz seçmekte zorlanıyorsanız da mutlaka satış danışmanlarından destek almalısınız.

Fondöteni salt olarak direkt cildinizde denememelisiniz. Güneş ışığındaki rengini anlayabilmek için açık alanda denemeler yapabilirsiniz. Fondöten uygulamasından önce cildinizin temiz ve nemli olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde fondöten yüzünüzde pütürlü bir görünüme neden olabilir.

Kalıcılığı arttırmak istiyorsanız fondöten uygulamasından önce baz uygulaması da yapabilirsiniz.

Bunun dışında fondöten alırken dikkat edeceğiniz diğer bir husus da fondöten tipidir. Yani pudra, köpük, sıvı gibi birçok çeşitten yine kendinize uygun olanını seçmelisiniz. Örneğin cildiniz yağlıysa matlaştırıcı özelliğe sahip fondötenleri kullanabilirsiniz.

Kuru cilde sahip olanlar ise nemlendirici özelliği olan fondötenlerden kullanmalıdır.

Normal ya da karma bir cilde sahipseniz de bu fondötenlerden birini tercih edebilirsiniz. Fakat T bölgenizde yağlanma söz konusuysa fondöten uyguladığınız yeri pudra ile desteklemelisiniz.

Bunun dışında dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise kapatıcılık oranıdır. Cildinizde şikayet ettiğiniz alan fazlaysa ve yoğun kapatıcılık özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, fondöteninizi bu doğrultuda seçmelisiniz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder