Gebelik Psikolojisi Nedir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Gebelik Psikolojisi Nedir ?

Dünyaya yeni bir can getirme sevinci hem de bu canın sizin canınızdan bir parça olmasının verdiği heyecan ve buna bağlı olarak mutluluk, dünyaların sizin olması gibi olumlu hislerin yanında “acaba iyi bir anne olabilecek miyim, onu sağlıklı bir şekilde büyütebilecek miyim, acaba sağlıklı doğacak mı, dünya telaşı onu nasıl etkileyecek…” gibi sürekli aklı kurcalayan sorular neticesinde korku, endişe gibi negatif duyguları da beraberinde getiriyor.

İşte bu olumlu ve çoğunlukla olumsuz duyguların gebelik esnasında oluşturduğu duygu karmaşasına kısaca “gebelik psikolojisi” deniyor.

Bunların yanında gebelik süresi zarfında yoğun iş hayatı, ağır sancılar, sağlık problemleri, fazla mide bulantısı, vücudun bazı bölgelerinde ağrı gibi hamileliği zorlaştıran durumlarda gebelik psikolojisi üzerinde önemli etmenleri oluşturabiliyor.

Ayrıca gebelik sonrasında vücudun güzelliğini kaybedeceği, kilo alma, çatlak oluşumları gibi fiziksel korkular kimi anne adayları için olumsuz gebelik psikolojisi denilince akla ilk gelenlerden biri oluyor.

Gebelik Psikolojisinde önemli etmenlerden hormonal değişimler ve eş desteğinin varlığı veya yokluğu anne adayının zihnini ve bedenini fazlaca yoran, kimi ilerleyen durumlarda aşırı endişe, yalnızlık, korku gibi bilinçaltı sinyallerinin etkisiyle anne adaylarında görülmesinden aşırı çekinilen durum olan depresyona kadar işin ciddileşmesi hamilelik psikolojisinin olumlu yanlarını silmektedir.

Bu nedenle süresi zarfında anne adayı, gerek eş gerekse de arkadaş çevresi ve ailesi tarafından gerçekleşecek hormonal değişimler konusunda anne adayını desteklemeli ve mümkün olduğu kadar yalnız bırakmamalıdır.

Yani anlaşılacağı üzere gebelikte aile, eş ve arkadaş çevresi desteği anne adayı açısından önemli ve ciddidir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder