Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gereken konulardan biri de, beslenme düzenidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme hamileliğin başlangıcında ve ilerleyen süreçlerinde, süreci kolaylaştırır ve zor bir hamilelik dönemini de engellemiş olur.

Ayrıca rahimde büyüyüp gelişen fetüsün de gelişiminin de annenin beslenme düzenine bağlı olması önem derecesini daha da arttırır.

Anne adayları bulantı ve kusma gibi belirtilerin olduğu ilk aylarda, sulu ve sıvı gıda alımından uzak durmaları gerekir.

Daha çok kuru ve katı olan kraker, peksimet, tam buğday ekmeği gibi besinler önerilir.

Daha sonra büyümeye başlayan fetüsün mideye ve bağırsaklara yaptığı basınçla başka sorular da ortaya çıkacaktır.

Mide yanması, mide içeriğinin geri gelmesi gibi durumların yaşandığı aylarda anne adayları acı, ekşili, çiğ sebze, hazır konserveler, çok yağlı yemeklerden kaçınması gerekir.

Yedikten sonra hemen sırt üstü yatmamalıdır.

Süt ve sütlü mamüller gibi mideyi rahatlatacak besinler tüketilmelidir.

Bağırsak aktivitesinin bozulmasıyla meydana gelen kabızlık durumlarında da bol lifli ve posalı yiyecekler tercih edilmeli ve bol sıvı alımı desteklenmelidir.

Kuru ve katı besinlerden, muzdan kabızlık durumlarında uzak durulmalıdır. 

Anne adayları vücutlarında pek çok vitamin ve mineral deposunu bebek ile paylaşacağından, eksikliklerini yaşayabilir. Bunun için bol kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri, yoğurt, süt, peynir tüketmelidir.

Kırmızı kan hücresi oluşumunu arttıran et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, siyah üzüm ve pekmez gibi besinler tüketmelidir.

Nişastalı ve karbonhidrat içeriği bol olan besinleri kilo kontrolü için kısıtlamalıdır.

Daha çok protein içeriği yüksek tavuk, kırmızı et, baklagiller, balık tüketmelidir. Sebze ve meyve tüketimini, karbonhidrat tüketimine tercih etmelidir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder