Gırtlak Kanseri Nedir? Tedavisi Nelerdir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Gırtlak Kanseri Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Gırtlak Kanseri Nedir? Tedavisi Nelerdir

Günümüzde çağın hastalığı olan kanser hastalığının bir çeşidi olan gırtlak kanseri, diğer kanser çeşitlerine göre görülme sıklığı ilk 10 arasında yer almaktadır bununla birlikte bu olasılık sigara içenler arasında da oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Gırtlak vücudumuzda nefes almamızı,konuşmamızı ve tabi yutkunmamızı sağlayan organımızıdır. Gırtlak kanseri tıptaki adıyla Larenks kanseri çoğunlukla ses tellerinin yüzeyinde veya gırtlağın daha üst kısımlarında ortaya çıkar. Ses tellerinin altında kalan diğer kısımlar da ise gırtlak kanseri görülme olasılığı daha düşüktür. Kanserin ana sebebi stres görünse de kanser çeşitliliği olduğu gibi kanser türüne göre sebepleri de değişiklik göstermektedir. Gırtlak kanserinin temel sebepleri; 

  • Sigara kullanımı
  • Alkol kullanımı
  • Reflü
  • İnsan papilloma virüsü (HPV)

Bu sebepler arasında sigara ve alkol kullanımı gırtlak kanserinin oluşumundaki en temel sebebidir. Sigara ve alkol kullanmayan kişilerde de görülmektedir fakat bu oran oldukça düşüktür. Öyle ki sigarayı uzun yıllar kullanan kişi sigarayı bıraktıktan sonra ki zamanlarda da  gırtlak kanserine yakalanma olasılığı vardır. Gırtlak kanserinin belli başlı belirtileri sıklıkla ses tellerine yakın bölgelerde oluştuğu için bu sebeple ilk belirtisi ses tonundaki değişiklik,yutkunmada oluşan zorluk ve ağrılı yutkunma,gırtlak bölgesinde gözle görülür şişkinlik,sürekli öksürük hali,boğaz ağrısı,nefes kokusu,kulak ağrısı,nefes darlığı,halsizlik,aşırı kilo kaybı.

Gırtlak kanseri teşhisi konulduktan sonra hastaya radyasyon terapisi uygulanmaya başlanır. Ancak kanserli hücrelerin tedavisinde tercih edilecek yöntem kişinin sağlık durumuyla ve kanserli hücrelerin başka organlara veya dokulara yayılıp yayılmadığı tedavi şeklinin belirleyici etkenidir. Radyasyon terapi dışında tercih edilen diğer tedavi yöntemi ise ameliyat yani cerrahi müdahaledir. Bu ameliyat bölgesi neşter veya lazerle açılabilmektedir. Uygulanan cerrahi müdahale sırasında kanserin gırtlak da ne kadar yayıldığına bakılır bununla beraber yayılma oranına bakılarak gırtlağın tamamı veya bir kısmı alınabilir. Hatta yayılma ilerlemiş ise bu bölgede bulunan lenf bezleri de alınabilir. 

Ancak  tedavi aşamasında veya sonrasında sigara ve alkol kullanmaya devam eden hastalarda tedavinin başarılı olma olasılığı düşük kanserin nüksetme olasılığı ise oldukça yüksektir diğer kanserli hücrelerin tedavisin de olduğu gibi gırtlak kanserinin tedavisindeki başarı oranı;

  • Kanserin büyüklüğü oluştuğu yer
  • Hastanın genel sağlık durumu
  • Tedavinin süresini ve alınabilecek sonucu etkilemektedir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder