Göz Altı Morluğu Nedenleri

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Göz Altı Morluğu Nedenleri

Göz altları mor birisinigördüğümüz zaman o kişinin uykusuz ya da yorgun olduğunu düşünürüz. Ancak budurum sadece uykusuz kalmak, yorgun olmakla ilgili bir durum olmayabilir. Gözyapısıyla ilgili bir durum olurken, genetik bir durum da söz konusu olabilir.Yaşlanma sonrası oluşan bir durum gibi de algılanabilir. Bu sebepleri tek teksizler için inceleyeceğiz.

İlk olarak; uykusuzluktan kaynaklı olabilecek göz altı morluklarına değinelim.Uykunuzu alamadığınızda, göz altlarınızın daha çukurlaşmış olduğu ve gözaltındaki derinin renginin daha koyulaştığını görmüş olacaksınız. Uzun sürebilgisayara bakmaktan, çok fazla kitap okumaktan, gözlerin dinlenememesinden degöz altında morluklar görülebilir.

İkinci olarak; güneş ışınlarıdır. Göz altında bulunan melanin denilen ciltrengini veren bir hormon vardır. Fazla güneş altında bulunmak, cilttekimelaninin daha fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Güneşli günlerde gözlüktakarak melaninin artmasına engel olabilirsiniz.

Üçüncü olarak; kötü beslenmedir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek sağlık için çokönemlidir. Doğru bir beslenme uygulamıyorsanız, cilt ve kan gerekli besinlerialamadığı için ciltte solgunluk, göz altlarında renk değişikliği gözlenebilir.

Dördüncü olarak; zararlı alışkanlıklar da göz altı morluklarının oluşmasınaneden olabilir. Aşırı alkol ya da sigara tüketimi, cildin zarar görmesine,solmasına, göz altındaki morlukların belirginleşmesine yol açabilir. Sigara,kandaki oksijen miktarını azaltır. Alkol ise uyku düzensizliği yaratarak cildinyapısını olumsuz etkiler. Sigara ve alkol kullanımı bu nedenle göz altımorluklarının oluşmasını hızlandırmaktadır.

Son olarak, su tüketmemek de cildin incelmesine zayıflamasına renkdeğiştirmesine neden olur. Bu nedenle bol bol su tüketmeliyiz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder