Güneş Işınlarından Korunmanın Yolları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Güneş Işınlarından Korunmanın Yolları

Güneş Işınlarından Korunmanın Yolları

Havaların giderek ısınması güneş ışınlarından korunmanın yolları ile ilgili duyduğumuz, bildiğimiz tüm yolları yararı olup olmadığını bilmeden uygulamamıza neden olmaktadır. Uygulanan yanlış yöntemlerden biri de kullanılan güneş kremlerinin yeterli olduğunu düşünmek. 

Güneş ışınlarından korunmanın yolları ve bu yolların doğru uygulanması son derece önemli; Öncelikle kendi cilt tipimize uygun olan güneş kremini kullanmamız, cilt tipimizi iyi analiz etmemiz önemlidir. Kuru, yağlı, akneli gibi her cilt tipine göre değişen koruma kremleri mevcuttur. Tabi bunun yanında kullanacağımız faktör de son derece etkilidir. +30 faktörler daima sizi daha iyi koruyan ürünler olacaktır. Dışarı çıkmadan yarım saat önce uygulanması gereken bu ürünler; terleme, su ile temas etme gibi nedenlerle etkinliklerini yitirmeye başlar. Bu nedenle ürünlerin etkinliğini yitirmeye başladığını düşündüğünüz durumlarda tekrar uygulamanız gereklidir. Yani sanılanın aksi yönünde “Ben bütün önlemimi aldım, güneş için kremimi kullandım. Tekrar uygulamama gerek yok” gibi düşünceler bizi güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz bırakabilir. 

Özellikle öğle saatlerinde 11:00-14:00 aralığında, güneş ışınlarından tamamen kaçınmak sağlığımız için oldukça önemlidir. Çünkü bu saatlerde güneş ışınları oldukça dik ve yoğundur. Baş dönmesi, halsizlik, güneş çarpması gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için bu saatler dışında dışarıda olmamanız sizin ve aileniz için daha iyi olacaktır. Bu saatlerde gölgede olmak bile güneş ışınlarının zararlı etkilerinin önüne geçemez. Yani “Önlemlerimi aldım, gölgede oturabilirim” düşüncesi yanlıştır. Ayrıca vücudumuzun kaybettiği su miktarını geri kazanabilmesi için mutlaka bolca su ve sulu gıdalar tüketilmelidir. Bu önlem baş dönmesi, halsizlik gibi etkilerin önüne geçebilir ve bu saatleri daha rahat şekilde geçirmemizi sağlar. 

Güneş ışınlarından korunmanın yolları arasında yine en önemlilerden biri sayılabilecek kıyafet seçimidir. Açık renkli, ince ve hafif kıyafetler seçilmeli ve mümkün olduğunca cildimizi güneşten koruyacak kapalılıkta olması da önemlidir. Veya alternatif çözüm olarak güneş şemsiyesi, şapka gibi seçeneklerde değerlendirmelidir.  Kendini koruyamayan bebeklerimiz içinse mutlaka bebekler için olan güneş kremleri kullanılmalı ve 50+ faktör koruyucular tercih edilmelidir. Bebeklerin hassas ciltleri için birçok özel ürün bulunmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde mutlaka şapka gibi ekstra önlemler alınmalı ve kesinlikle direkt güneş ışına maruz bırakılmamalıdırlar. Gölgede olmak minik bedenleri için oldukça önemlidir. Güneş lekelerinden, cilt kanserlerinden korunmak için; tüm önlemlerinizi aldığınızdan emin olmadan lütfen güneş ışınlarına direkt maruz kalmayın. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder