İlişkide Kıskançlıktan Kurtulma Yolları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
İlişkide Kıskançlıktan Kurtulma Yolları

Kıskançlık dozunda olduğu sürece insanları mutlu eder. Ancak dozu bir elinizden kaçırdığınızda etkileri ve sonuçları çok ağır olabilir. Kıskançlık hayatımızda istesek de istemesek de yaşadığımız bir duygudur. Özellikle sevdiğini başkalarından kıskanan kişiler tarafından yaşandığında ve dozu kaçtığı zaman hem hayatındaki kişiye hem de kendine hayatı zehir eder.


Ara sıra yapılan kıskançlıklar, ilişkide birbirinize değer verdiğinizi gösterir. Ama sürekli arama, olduğu yere gitme, şüpheli davranışlarda bulunduğundan sürekli kuşkulanma, hatta dilediği yere gitmesine izin vermeme gibi boyutlara ulaştığında mantık dışı hareketler doğurduğunda ilişkiye zarar verir.
Herkesin hayatındaki kişiyi kaybetme korkusu vardır. Bu korku kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurur. Hatta ilişkilerde güven sorunu olmadığı halde yani kıskanacak bir davranışta bulunmadığı halde kişiler bu durumu abartarak karşı tarafa hissettirdiğinde ilişki bitme safhasına bile gelebiliyor.


Kıskançlıktan kurtulma çabalarını gerçekleştirdiğiniz takdirde hem ilişkiniz ömür boyu devam eder.


Kıskançlık yaşıyorsanız kıskançlığınızın boyutlarını ne kadar gerçekçi olduğunu düşünüp tartmanız gerekiyor. Sevdiğinizi neden kıskandığınızı, ilişkiniz için tehdit yaratıp yaratmadığını düşünün. Böyle düşünmeniz sizi sakinleştirecek ve sevgilinizin sizi ne kadar sevdiğinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Kendi kendinizi sakinleştirip ilişkinizde tuhaf giden bir şey olmadığınızı hatırlayın.


Sevgiliniz tarafından kıskançlığa sürekli maruz kalıyorsanız onu anlamaya çalışın. Sevmese kıskanmaz mantığını kendinize yerleştirin. Onun bu kıskançlığı sizi kaybetme korkusunun bir göstergesi olduğunu unutmayın. Bazı davranışlarınızın sevgilinizin sizi kıskanmasına neden olduğunu unutmayın. Bu davranışların farkına varıp onları değiştirmeye çalışın.


Birbirinize sürekli bu ilişkiye ve ona ne kadar saygı duyduğunuzu hatırlatın. Unutmayın ilişkide ters giden şeyler her zaman olabilir. Bu kıskançlık boyutlarının artmasını durduracaktır. Onun güvenini kıracak davranışlarda bulunmayın. Beraber birbirinize verdiğiniz sözleri tutmaya gayret edin bunun yanında da tutamayacağınız sözleri karşınızdaki kişiye vermeyin. Bu sözlerin tutulmaması ilişkideki güveni azaltacaktır. Onu neden nasıl sevdiğinizi açıkça dile getirin.

Birbirinize iltifat etmekten vazgeçmeyin. İlişkiniz kaç aylık kaç yıllık olursa olsun herkes iltifat duymayı sever. Beraber kurduğunuz geleceklerin hayalini kurun.


Ancak bu çözümler dahi size ve eşinize uymuyorsa, yani konuşmalar çözüm vermiyorsa bir ilişki uzmanına gitmelisiniz. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder