Kahvenin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kahvenin Faydaları Nelerdir ?

"Kahvenin kahve olabilmesi için, aşk gibi değil, ölüm gibi acı olması gerekir. " demiş araplar. Ki haklılar, kahvenin kesinlikle şekersiz ve tatlandırıcı olmadan içilmesi gereklidir diye düşünüyorum.

Hazırlaması da, içmesi de ne kadar özel bir içecek kahve. Sadece keyif yapmak için bile içilir ama faydalarını bilsek eminim sınırları zorlayabiliriz.

Kahve bazen dertleri paylaşmak için yalnız içilir, bazen kız arkadaşlarınla bahane olur içilir, sevgiliyi davet için içilir, ailene jest yapmak için içilir. Kahvenin hep bir bahanesi vardır kısacası. Çekirdeği, öğütülmüş hali, pişmiş hali, kuru hali, içimi, içildikten sonra kalan telvesi her şeyi ile kahve oldukça özel ve faydalıdır.

Kahvenin çekirdeklerini kapalı bir kutuya yada kaseye koyup muhafaza ederseniz, mideniz bulandığında, yoğun kokulardan kurtulmak istediğinizde imdadınıza yetişen mucizevi bir yardımcıdır.

  • Kahve güçlü bir antioksidandır. Antioksidan içeren maddeler vücut direncimizi destekledikleri için bazı hastalıklardan korunuruz.
  • Kahve bağışıklık sistemimizi olumlu yönde etkiler ve güçlendirir.
  • Kanser oluşumu engeller. %100 engellemese de bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için etkili bir maddedir. Yapılan araştırmalara göre "meme kanseri" önlenmesinde türk kahvesi önemli bir rol oynamaktadır.
  • Kolesterol kontrolü için uzmanlar günde en az 1 fincan kahve önermektedirler.
  • Kan basıncını düzenlediği kanıtlanmıştır. Eğer tansiyon, yüksek tansiyon gibi rahatsızlığınız varsa ya da ihtimal varsa gün içinde en az 1 fincan türk kahvesinden faydalanabilirsiniz.
  • Yemek yedikten sonra fazla geldiyse, midenizde ağrı oluştuysa, rahatsız eden bir durum varsa soda-türk kahvesi ikilisini denemenizi şiddetle tavsiye edebilirim.
  • Kahvenin uyku açmak için içildiği bilinse de, zihin açıklığı ve konsantrasyon toplama, hafıza güçlendirmesi gibi durumlarda en etkili silahınız olacağından eminim. *Heyecan, stres, beklemek bu gibi durumlarda kahveden yardım alabilirsiniz.
  • Zayıflamak isteyenler; kahvenin çok çok etkili bir yağ yakıcı olduğu biliniyor. Son zamanlarda yeşil kahve (yani bildiğimiz kahvenin öğütülmemiş ve işlem görmemiş hali) konuşuluyor fakat sade bir türk kahvesini sağlıklı beslenmenize ya da diyetinize ek yaparak sonuçlardan mutlu olmaya başlayabilirsiniz.
  • Son olarak, kahveyi içtiniz bitti, göndermeyin, yıkamayın fincanı. Kahvenin telvesini ellerinize, yüzünüze, boynunuza, bacaklarınıza kısacası krem sürebildiğiniz her alana uygulayın. Kuruduktan sonra yıkayın. Ve bıraktığı yumuşaklığın tadını çıkarın.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder