Kayısının Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kayısının Faydaları Nelerdir ?

İçinde zengin A,B, C VE P vitamini olan kayısı bir çok hastalığın dermanıdır. Ve içinde zengin bir demir içerir. Bunun yanında krom, kükürt, bakır, kalsiyum , fosfor vardır.

Kayısının faydaları çok fazladır onlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

Kayısı kanser oluşumu engellemeye çalışır tansiyonu düşürür. Ve sindirim sitemini düzenlediği için kilo verilmesini de kolaylaştırır. Özellikle mide ve akciğer kanserinden korur. Gün içinde kendinizi çok yorgun hissediyorsanız mutlaka gün içinde kayısı tüketmeye özen gösterin vücudun direncini arttırır.

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin mutlaka kayısı tüketmelidir. Gırtlak iltihabına ve astıma çok iyi gelir. Beynin düzenli olarak çalışmasını ve çocuklarda zihnin gelişmesini sağlar.

Kuru kayısı yaş kayısıya göre potasyum olarak daha zengindir. Kayısı hem besleyici hem de iştahı açar. Demir içeriği çok fazla olduğu için kansızlığa çok iyi gelir. Cilt kanserine karşı koruyucudur .

Özellikle de çocuklarınız ders çalışırken masalarının üzerinde kayısı bulunmalı bence çünkü zihne olan faydası araştırmalara göre çok yüksektir.

Sinirleri sakinleştirir ve heyecana iyi gelir. Şiddetli baş ağrıları çeken migren gibi hastaların da kayısının çok iyi geldiğini söylüyorlar.

Cildi besler ve nemlendirir. Kayısı yağı cildin temizlenmesini sağlar. Kayısı kuru ya da yaş olarak tüketmek mümkün.

Dilerseniz komposta olarak ya da reçel olarak da tüketilebilinir. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısının içindeki çekirdek de yağ elde etmek için kullanılmaktadır.

Kayısıyı yemeklerden sonra tüketmek hazmı kolaylaştırır ve sindirimi düzenler. Diyet yapan hanımların vazgeçilmezi çünkü kayısı tok tutar.

Kayısının taze olduğunu koyu renginden anlayabilirsiniz. İçinde kalsiyum ve C vitamini yüksektir.

Beslenme problemi yaşayan kişilerin potasyum eksikliği olarak bilinen depresyon sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Kayısı tüketmeyi ihmal etmeyin. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder