Kilo Aldıran Sağlıklı Yiyecekler

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kilo Aldıran Sağlıklı Yiyecekler

İdeal boy kilo endeksinizin altında bir kiloya sahipseniz ve sağlıklı kilo almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli faktör sağlıklı kilo vermek isteyenler gibi düzenli bir beslenme programına katılmaktır. Bu sağlıklı beslenme programında hangi besinlere ağırlık verebilirsiniz, onlara bir bakalım.

İlk sırada tabi ki kırmızı et, tam yağlı süt ve yoğurt, yumurta ve peynirden oluşan hayvansal gıdalar gelmektedir. Özellikle yüksek miktarda protein deposu olan bu besinler vücudunuzda uzun süreli kalıcı olacak kiloları almanıza yardımcı olur. Bunların yanında tavuk eti ve deniz ürünleri de protein ve yağ miktarı yüksek olan besinlerdir. Etleri ve deniz mahsullerini haşlama ve ızgara şeklinde tercih etmek, bu besinlerin faydalı kısımlarını almanızı kolaylaştıracaktır, aksi halde kızartma gibi yöntemlerle bu besinleri yemeniz vücudunuza yararından çok zarar verecektir. Özellikle vücut geliştirici egzersizler yapan kişiler, yoğun diyet programlarında ızgara et ve bol miktarda haşlama yumurta, süt ve yoğurt tercih etmektedirler.

Bir diğer besin olarak patatesi söyleyebiliriz. Patates, yüksek miktarda karbonhidrat, protein, lif ve C vitamini içermektedir. Kızartması haricinde her şekilde tüketerek sağlıklı kilo alabilirsiniz. Bununla birlikte havuç, bezelye, şeker pancarı ve mantar da yine besin değeri yüksek sebzelerdendir. Yine pirinç, içerdiği yüksek miktarda şeker sayesinde kalorisi yüksek olan bir besindir.

Meyvelerden ise muz, avokado, tropikal meyveler yüksek kalorilidir. Kayısı, incir, erik ve üzüm gibi meyvelerin ise özellikle kuruları sağlıklı kilo aldıran besinlerdendir.

Fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler ise içerdikleri yağlar ve bitkisel proteinler ile insan sağlığına oldukça faydalıdır.

Fastfood gibi hazır gıdalar yerine özellikle protein bakımından zengin olan bu bahsettiğimiz besinleri düzenli bir programla tüketerek sağlıklı kilo alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim...

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder