Kireçlenme Nedir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kireçlenme Nedir?

Osteoartrit dediğimiz kireçlenme, eklemlerde meydana gelen hasarlar sonucunda oluşan romatizmal bir hastalıktır.  Her yaşta görülmesi mümkün olabildiği gibi özellikle 65 yaş üstü bayanlarda daha sık görülmektedir.  Kireçlenmede kemik uçlarında bulunan eklem yerlerinde bulunan kıkırdaklarda bozulma olur, iki farklı kemik ucunun birleştiği bu bölgede oluşan hasar nedeniyle kemik uçları korumasız kalır ve birbirine sürtmeye başlar.

Birbirine sürtmeye başlayan kemiklerin şekil ve yapısı bu durumdan etkilenerek bozulur, eklemler işlevlerini gerçekleştirirken hasar miktarı artar ve eklemlerin hareketi zorlaşır.

Osteoartrit hastalarında özellikle merdiven çıkma hareketi oldukça zorlaşır ve ağrılı bir sürece dönüşür. Yürürken , hareket ederken hareketler zorlaşır ve kısıtlanır. Eklemlere daha fazla yük binmesine neden olan bu durum hasar miktarının sürekli artmasına neden olur. 

Kıkırdak dokusunda meydana gelen hasar nedeniyle kıkırdak parçaları eklem sıvısı içinde serbest kalır, bu durum da daha çok ağrıya neden olur.  Kemik uçlarında oluşan çıkıntılar komşu dokulara zarar verir ağrı, şişlik ve iltihaplanmaya neden olur.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme belirtileri, kireçlenmenin olduğu bölgeye ve dokuya bağlı olarak farklılıklar gösterir. En belirgin belirtileri, uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra oluşan ağrılar, özellikle sabahları uyandıktan sonra oluşan ağrılar, tutulmalardır.

Bel, kalça, diz ve ayaklarda çok sık rastladığımız kireçlenmenin bir diğer belirtisi de yürüme sırasında , merdiven çıkma sırasında ve ağırlık kaldırma sırasında hareket etmede zorlanmalardır. El ve parmak eklemlerinde oluşan kireçlenmelerde ise bir nesneyi kavramak zorlaşır, kalem tutmak, dikiş nakış yapmak gibi benzeri hareketler zorlaşır.


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder