Kivinin Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kivinin Faydaları Nelerdir ?

Kivi, sanılanın aksine turunçgillerden daha fazla C vitamini içermekte olup, vücuda pek çok fayda sağlamaktadır. İçeriğindeki petkinler vücudu toksinlerden temizlemeye ve kolesterolü dengelemeye yardımcıdır.

C vitaminin yanı sıra A, B1, B2 vitaminleri ile fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri de içeren kivi antioksidan özellikli olup lifli bir besindir.


C vitamini içeren kivi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, kanser riskini de azaltmaya yardım eder. Nefes açıcı özelliği ile öksürük ve astım sorunlarında kullanılabilen kivi, kılcal damar yapısını güçlendirici etkiye de sahiptir.

Bilinen kan inceltici yapısı ile de kan basıncını ve kandaki yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Başta glutamin, arginin ve asparagin olmak üzere 15 adet protein yapı taşı olan amino asit içermektedir.

Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine de etkisi olan kivinin yapılan araştırmalar sonucunda da sindirimi kolaylaştırdığı ve bağırsak hareketlerini düzenlediği gözlenmiştir. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarında kivi kullanılabilir.


Peki, kivinin vücut sağlığının yanı sıra cilt güzelliği için de kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Cilt sağlığı ve güzelliği için uygulayacağınız kivi maskesi, içerdiği vitaminlerle cildi ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olmaktadır.

Kiviyi ince dilimler halinde kesip, 10–15 dakika kadar yüzünüzde bekletebilirsiniz. Kivinin aşırı tüketimi ise dudaklarda şişme ve göz, burun, dudaklarda kaşıntıya sebep olabileceği için günde 2–3 tane yemek yeterli olacaktır.

Vitamin kaybına neden olabileceği için bıçakla kesmek yerine kiviyi kaşıkla yemeniz tavsiye edilir.

C vitamini yanı sıra A ve E vitamini içeren kividen günde 1 adet yemeniz, vücut için gerekli olan bu vitaminlerin ihtiyacını karşılamada yeterli olacaktır.

Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için soğuk algınlığının yoğun olduğu sonbahar, kış mevsimlerinde düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder