Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

Kızamık, özellikle de ilkbahar ve kış dönemlerinde ortaya çıkan virüsün deride döküntülere neden olması ile baş gösteren ve bulaşıcı olan bir hastalıktır. Kızamık, vücutta ateşe neden olur, iş ve okul hayatına engel olur.

Kızamıkla birlikte kişide yorgunluk hissi meydana gelir ve ateşi yükselir. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan kızamık, bulaşıcı olduğundan kızamık olduğunu öğrenen kişi, kalabalığa girmemeli ve kişisel eşyalarının hepsini ayırmalıdır.

Kızamık, yan etkileri nedeni ile akciğerde, gırtlakta sorunlar, orta kulak iltihaplanması ve ishal gibi hastalıklar da meydana gelebilir. Özellikle de hamilelerde ve bebeklerde kızamık çok daha tehlikelidir.

Kızamık hastalığı, başkalarına konuşma, hapşırma ya da öksürme ile tükürük damlacıklarının ortama dağılması ile meydana gelir. Zaten kızamığa neden olan mikrop hastalığa sahip olan kişinin burun ve ağız boşluklarına yerleşir. Bu mikroplar tükürük ile meydana saçılır.

Genellikle dokunmak ve temas ile kızamık karşı tarafa geçmez. Bu halk arasında yanlış bilinen bir konudur. Kızamık hastalığı, yüksek ateş ile ortaya çıkar ve derinin dökülmeye başlaması ile devam eden ciddi bir hastalıktır.

Bu belirtiler sadece kızamık ile meydana gelen belirtiler olmadığı için kızamığın tanısı için bu belirtilerin görülmesi yeterli olmayabilir. Farklı enfeksiyon türleri de deride dökülmeye ve yüksek ateşe neden olabilir.

Bu nedenle kızamık tanısını doktor koymalı ve buna uygun tedavi uygulanmalıdır. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder