Maydanozun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Maydanozun Faydaları Nelerdir ?

Maydanoz, bir Akdeniz bitkisidir. Ülkemizde genellikle salata şeklinde tüketilir. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Sindirim sistemi açısından oldukça faydalıdır. A, C ve K vitamini deposudur. İçerdiği yağ oranı çok azdır.

Düzenli olarak tüketildiğinde vücuda gerekli olan kalsiyum ve demir miktarını karşılar. Ödem söktürücüdür ve idrar enfeksiyonunun tedavisinde rol oynar. Kısaca pek çok rahatsızlığa iyi gelir. 


İdrar söktürücü

Maydanozun en çok bilinen özelliklerinin arasında idrar söktürücülüğü gelir. Özellikle öden şikayeti olanlar için faydalıdır. Aynı zamanda böbrek ve safra taşı için de suyu içilebilir. Düzenli olarak kullanmak isteyen kişilerin doktorlarına danışması tavsiye edilir. 

Göz

A vitamini, retinada göz hassasiyetini sağlayan pigmentin üretilmesini sağlar. A vitamini ise maydanozda gerekli miktarda bulunur. Göz sağlığı açısından A vitamini son derece önemlidir. 


Cilt Sağlığı

Maydanoz C vitamini açısından oldukça zengindir. Cildin yaşlanmasını önlemek ve güzel görünmesini sağlamak için düzenli olarak C vitamini tüketmek gerekir. Bunu da maydanoz tüketerek sağlamak mümkündür. 


Gaz

Gaz şikayetiniz varsa, yemeklerden sonra maydanoz suyu içerek bunu gidermeye çalışabilirsiniz. 2 3 dakikada bir yudum alarak yavaş yavaş tükettiğiniz maydanoz suyunun faydasını göreceksiniz. Aynı zamanda çayını demleyerek de tüketebilirsiniz. 


Öksürük ve sinüzit

Her ikisi de hastayı oldukça rahatsız eden durumlardır. Rahatsızlık nedeniyle vücutta oluşan mukus artar. Maydanoz suyu veya çayı ise mukusun vücuttan daha kısa sürede atılımını sağlar. 


Kilo verme

Kilo vermeye yardımcı olabilecek formüllerin başında maydanoz gelir. Bunu hemen herkes bilir. Ancak maydanozun yağ yakma gibi bir özelliği yoktur. Maydanoz ödem söktürücüdür. Yani vücudunuzda oluşan fazla suyu dışarıya atmanızı sağlar. 


Ağız kokusu

Ağızın kokması son derece rahatsız eden bir durumdur. Maydanoz yiyerek bu durumdan kurtulmanız mümkündür. Maydanoz ağıza tazelik ve ferahlık verir. 


Böbrek rahatsızlıkları

Böbrek taşının atılmasına yardımcı olmasının yanı sıra, böbreğin işleyişini de hızlandırır. Maydanoz tüketerek böbrek fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder