Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma hızı, bir kişinin vücut sağlığında ve kilo alıp vermesinde son derece etkilidir. Bazı kişiler ne yerse yesin kilo almaz, bazı kişiler de yemeği biraz fazla kaçırdığı zaman kilo aldığından şikayet eder. Bu durum metabolizma hızıyla son derece yakından ilgilidir. Her kişinin farklı bir metabolizma hızı vardır. Kilo vermek istiyorsunuz ancak metabolizmanız yavaş çalışıyorsa onu harekete geçirmelisiniz. Metabolizmayı hızlandırmak adına uygulayacağınız çeşitli yöntemler fayda sağlayacak ve kilo verme konusunda size yardımcı olacaktır.  

Uyku düzenine ve ne kadar uyuduğunuza dikkat edin. Ne az ne de fazla uyuyun. Günde 8 saat uyumak idealdir. Çok geç yatmayın ve sabah erken uyanın.  

Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Günde yarım saat ile bir saat arasında basitçe uygulayabileceğiniz egzersiz hareketleri metabolizmanızı hızlandırır. Yürüyüş de metabolizmayı hızlandırmak adına son derece faydalı bir spordur.  

Vücudunuzu susuz bırakmayın. Günde en az 10 bardak su için. Su, metabolizmayı harekete geçirmek için müthiş bir destekleyicidir.  

Midenizi uzun süre aç bırakmayın. Aç kalan mide çalışmaz. Organlarınızın devamlı olarak çalışması son derece önemlidir. Uzun süre aç kalmayı önlemek adına ara öğünler tüketin. Bir adet meyve bile bu konuda size yardımcı olacaktır.  

Tek tip beslenmekten kaçının. Vücudun her türden besine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ancak metabolizmanız yavaşsa protein ağırlıklı beslenmeye de özen gösterin. Protein, sindirim sistemini harekete geçirerek tükettiğiniz yiyecekleri kolayca yakmanızı sağlar.  

Gece uyumadan 2 saat önce yemek yemeyi kesin. Bu vücudunuzu uykuya hazırlayacaktır. Böylece rahat bir uyku çekersiniz. Sabah uyandığınızda da kahvaltıdan önce kendinize belli bir süre ayırın. Bu süre içinde tüketeceğiniz bir bardak ılık ve limonlu su metabolizmanızı yeni güne hazırlayacaktır. 


Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder