Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

6 oy, Ortalama : 4,00/5
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı hızlandırmak yada hızlı bir metabolizmaya sahip olmak hemen herkesin isteyeceği bir şeydir. Çünkü metabolizmanın hızlı olmasının pek çok yararları vardır ve kimse bundan mahrum kalmak istemez.

Öncelikle kan akımının hızlanması metabolizmamızın hızını arttıracağını bilmemiz gerekir. Çünkü kan dokulara daha hızlı taşınır, dokular gerekli alışverişi daha çabuk yapar, daha çabuk oksijenlenir ve yapım yıkım olayları hızlanır. Zaten metabolizma da vücutta yapım ve yıkım olaylarının tümünü kapsayan bir kavramdır.

Beslenmemize dikkat etme konusunda da öncelikle kan şekerini düzenleyici olması ve kanın akış hızını arttırmasını bekleriz. Bu tür besinlerden yeşil çayın düzenli tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığını bilmeliyiz. Ayrıca güçlü bir antioksidan ve ödem söktürücüdür. Kırmızı acı biber daha çabuk terlemeye ve metabolizma hızının da artmasına neden olur.  Limonlu ve tarçınlı suların gün içinde tüketilmesi, limonlu çeşitli salatalar, limonlu yemekler, tarçının katılabildiği besinler metabolizmayı hızlandıracaktır. Zaten tarçının kan şekerini düzenlemedeki önemli rolü açlık hissini de azaltır.

Düzenli yoğurt tüketimi metabolizma hızını arttıracak ve yağ yakımını sağlar. Ayrıca karaciğer yağlanmasını da önler. Zencefil de yağ yakıcı besinlerdendir. Kaynatılarak çayının yapılması özellikle limonla demlenmesi hem yağ yakma potansiyelini arttırır hem de sindirimi kolaylaştırır.

Besinlerimizi seçerken de posalı ve lifli olarak seçersek hem daha çabuk doyarız hem de metabolizma hızını arttırmış oluruz. Portakal, tahıllar, ananas, pırasa, kırmızı etler, hindi ve tavuk etleri, balıklar ve yeşil yapraklı sebzeler lif oranları yüksek besinlerdir. Bol su içerek, az ve sık yiyerek metabolizmamızın yavaşlamasını engellemiş oluruz. Çünkü metabolizmayı hızlandırmanın yolu onu sürekli çalıştırmaktan geçer.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder