Mide Bulantısına Karşı Önlemler

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Mide Bulantısına Karşı Önlemler

Mide Bulantısına Karşı Önlemler

Mide bulantısı genellikle kusma ile sonuçlanan ve sindirim sistemiyle alakalı bir hastalığın belirleyicisi olmaktadır. Bir nevi vücudun sindiremediği veya sindirmek istemediği bir maddeyi kusma yoluyla dışarı atma isteğinin habercisidir. Mide bunu karın kaslarını gererek bize haber verir. Bulantı genellikle ağızda tükürük birikimi, tansiyon düşmesi ve baş dönmesi şeklinde semptomları da beraberinde getirir. Mide bulantısının sürekli olması ve giderilememesi gibi durumlarda beynin kusma merkezi diyaframa kasma uyarıları göndererek kusmanın gerçekleşmesini ve midenin rahatlatılmasını sağlar.

Mide bulantısının birçok sebebi olabilir. Mide bulantısı hastalığın kendisi değil hastalığın belirleyicisidir. Bunları gruplandıracak olursak; mide duvarının tahrişi, beyinin kusma merkezinden kaynaklanan sebepler, mide sorunlarıyla ilgili olmayanlar ve bağırsakların emilimi ile ilgili olanlar

Mide ile ilgili olanlar genellikle yiyecek zehirlenmeli ile olur. Bulantının sonucu kusma ile sonuçlanır. Besin zehirlenmelerinde en çok görülen Staphylococcus aureus denilen bakterinin salgıladığı toksindir. Bunun yanında bakteriyel zehirlenmelerin nedenleri arasında salmonella, şigella, koli basili ve listeria bakterileri bulunur. Mideyi tahriş eden diğer sebeplerin başında alkol, sigara, ilaç kullanımı mideyi tahriş ederek mide bulantısı ve kusmayı beraberinde getirir. Mide tahrişini takibinde mide ülseri denilen hastalıklar oluşur.

Beynin kusma merkezinin sebep olduğu bulantıların en çok görüleni baş dönmeleri ve migrendir. Migren bulantı ve kusma ile en çok ilişkilendirilen sinirsel sorundur. Bunun yanında araç tutması, iç kulak iltihabı, vertigo iç kulak sıvılarının mikrobiyolojik oluşumlarla aşırı miktarda artması veya azalmasıyla kişilerde denge kaybına ve mide bulantısına sebep olmaktadır. Alınan bir koku yada bir ses, kemik kırılması kişide mide bulantısına sebep olabilmektedir. Bu durumun ilerisinde kalp atışı, nefes alma, kan basıncı gibi temel bazı vücut fonksiyonlarının kontrolünü sağlayan nirilerden biri olan onuncu kafa siniri ya da mide sinirinin aşırı uyarılması sonucunda damarların açılması sonucunda ani bayılmalar görülür.

Şeker hastalığı olan kişilerde midenin düzgün bir şekilde çalışmadığı ve muhtemelen hastalığın sebeplerinden biri olan vücuttaki sinirlerin beyinle uygun sinyal alış verişinin olmamasına bağlı olarak mide bulantısı görülebilmektedir.

Mide bulantısı için öneriler genellikle ilaç yada şifalı bitkilerin kullanımı şeklinde karşımıza çıkar. Mide bulantısı için kullanılan ilaçlara “Antiemetik” ilaçlar denilmektedir. Alternatif bitkiler kullanılacak ise bunun için en iyileri zencefil ve limondur. Bunu daha etkili kılabilmek için zencefil çayına limon karıştırılarak kullanılmalıdır. Diğer taraftan sindirimi kolay gıdalar mide bulantısını giderilmede tadı ve kokusu çok güçlü olmayan krakerler mide bulantısını bastırabilir.

Fiziki olarak mide bulantısını önlemek için başı dik ve kolları vücuda dik olarak yukarı kaldırarak uzak bir noktaya odaklanmak mide bulantısının giderecektir. Çocuklar için onları yan pozisyonda yatırarak rahatlatılabilir. Mide bulantısı herzaman bir hastalığın öncüsüdür ve sık sık tekrarlandığı takdirde bir hekime başvurmakta fayda vardır. Hem mide bulantısının sebebinin bilinerek rahatlamak için hem de daha büyük bir sağlık sorununun ortaya çıkmasını önlemek için yapılması gereken en iyi harekettir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder