Muzun Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Muzun Faydaları Nelerdir ?

Yüzyıllar boyunca var olan, yediden yetmişe herkesin genel olarak sevdiği tropikal bir meyve olan muzun sağlığa da, sağlığın yıllar boyunca değişmeden güçlü bir şekilde kalmasını sağlayacak, çocuk, yetişkin, hamile… herkes için bolca faydası vardır.

Çünkü muz posa kaynağı olmasının yanında aynı zamanda vitamin, mineral, karbonhidrat, lif ve protein deposudur. Bunun yanında kendisi gibi yüksek besin değerine sahip meyvelere göre hem daha ulaşılabilir hem de daha ekonomiktir. Peki, faydaları genel olarak nelerdir?

1. Depresyon, premestrüel sendrom, mevsimsel duygu bozuklukları gibi psikolojik hastalıkların diyet tedavisinde önemli yer tutar ve bu hastalıkların gelişmelerin durdurulmasında önemlidir. Psikolojik etkilerinin kuvvetli olduğuna dair pek somut kaynak bulunmamasına karşın eski çağlarda özellikle Hindistan'da bilginlerin, muz ağacının gölgesinde yaptıkları meditasyonların daha etkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle o zamanlarda muza “akıllı adam meyvesi” denilmiştir

2. Yüksek lif deposu olan muz özellikle prebiyotikler için önemlidir. Dolayısıyla bağırsak mukozasının iyi bir şekilde çalışmasını sağlayarak bağırsak kanserinin önlenmesinde veya gelişiminin durdurulmasında önemli yeri vardır.

3. İştahsızlık problemleri yaşayan bireyler için birebirdir.

4. Kabızlığa iyi gelir.

5. Demir bakımından zengin olduğu için anemi hastalıklarının çeşitlerine iyi gelir.

6. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve gelişmesi için önemlidir.

7. K ve Mg minerallerini bolca içerdiği için kalp sağlığının korunmasında önemli yeri vardır.

8. Saç ve deri sağlığı için önemlidir. Kuruluğu önleyerek cildi ve saçları besler. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder