Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Çocukluk yaşlarımızdan itibaren hayatımızın çoğu dönemlerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen kuru öksürük, balgamlı öksürük, alerjik öksürük gibi çeşitleri olan öksürük, ilaç tedavisinin yanı sıra beslenmeyle de önlenebilecek bir sorun. Genellikle akciğerle bağlı olarak gelişen öksürüklerin önlenmesi için öncelikle belirlememiz gereken şey, öksürüğün neye bağlı olarak ortaya çıktığı olacaktır.

Kuru öksürük reflü gibi rahatsızlıklar sonucu oluşabileceği gibi, boğazın aşırı kuru kalması gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir ve bu tür öksürüğe ılık su, bal, pekmez gibi yumuşatıcı özelliği olan besinler iyi gelir.

Ancak bu tür öksürüklerde soğuk su içmemeye, dondurma yememeye vb. önem gösterilmelidir.
Alerjik öksürük, burun kaşınması, hapşırık, göz yaşarması gibi durumlarla ortaya çıkan; toz, tüy, kıl gibi etmenlerle kendini gösteren öksürük tipidir. Bu tür öksürüklerin tedavisinde öncelik alerjiye neyin sebep olduğunu bulmak ve ona göre bir yol çizmektir.

Limon ve bal karışımı; ada çayı; zencefil ve bal karışımı içeriklerinde ki antidoksidanlar sayesinde alerjiye sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Balgamlı öksürük, grip, boğaz ağrısı gibi nedenlere bağlı olarak gelişen öksürük tipidir. Bu tür öksürüklerde balgam atımı ve balgamın çözülmesi önemlidir. Bu nedenle bunu sağlayacak baharat, çay karışımlarını ve en çok da su tüketimi önemlidir.

Zerdeçal, karabiber, zencefil gibi baharatlarla yapılacak süt- bal karışımları içeriklerindeki antidoksidanlar sebebiyle balgam atımını kolaylaştıracaktır. Bunun yanında ada çayı, kuşburnu çayı, yeşil çay ve su tüketimleri balgam çözülmesini kolaylaştıracaktır.

Ancak çay tüketimleri günlük 2 su bardağını geçmemelidir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder