Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Kadınların değişiklik ve bakım için tercih ettikleri makyaj her ortama veya duruma göre farklılık gösterir. (Günlük makyaj, sade makyaj, ofis makyajı gibi) Son yıllarda kadınların ilgi duyduğu başka bir makyaj çeşidi ise porselen makyajdır.

Porselen Makyaj Nedir?
Daha çok özel günlerde tercih edilmesi gereken bir makyaj türüdür. Günlük hayattaki sıcak ve doğal görünüme uygun değildir. Salon makyajı ya da özel gün makyajı da denen porselen makyaj gelinlere ya da ekran karşısına çıkacak olan kişilere uygulanır. Cildinizde büyük bir yara izi ya da sivilce izleri varsa porselen makyaj kapatıcılık amacıyla uygulanabilir.

Yani porselen makyajı diğer makyaj türlerinden ayıran şey kullanılan malzemeler ve elde edilen görüntüdür. Porselen makyajda adından da anlaşılacağı üzere daha mat ve donuk bir görünüm elde edilir. Nişan, düğün, mezuniyet gibi özel günlerde tercih edilebilir.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?
Profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken bir makyajdır. Hatasız yapılması gerektiğinden dikkatli olunması gerekir. Porselen makyaj tazeleme ya da düzeltme gerektirmez. Çok fazla cilt problemine sahipseniz cildiniz uzun süre havasız kalacağı için bu makyaj türünü uygulamamalısınız.
Normal makyaj aşamaları ile aynı olan porselen makyajın malzemeleri farklıdır.

Fondöten ve Pudra: Porselen makyajda taş pudra kullanılmaktadır. Yoğun kapatıcılık etkisi olan taş pudra sulandırılarak kullanılır. Mat görünüm elde edileceği için kullanılan malzemeler parlak olmamalıdır. Boyun, dekolte, kulak kenarı gibi açıkta kalan yerlere de taş pudra uygulanmalıdır.
Allık: Yumuşak ve dairesel hareketlerle çok açık ya da mat renklerde allık uygulanmalıdır.

Göz Makyajı: Takma kirpikler kullanarak açık tonlarda göz makyajı yapmalısınız. Porselen makyajda ön planda olan yüzünüzdür, bu yüzden göz makyajı hafif şekilde yapılmalıdır.

Dudak Makyajı: Ruju ten renginize göre seçebileceğiniz gibi zıt renklerde de seçebilirsiniz. Mat ya da ışıltılı, koyu renkler tercih edebilirsiniz. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder