Portakalın Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Portakalın Faydaları Nelerdir ?

Portakal zengin C vitamini içeriği sayesinde özellikle kış aylarında bolca tüketildiği zaman vücudun direnç kazanması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların vücuttan daha erkan atılmasını sağlamaktadır.

Portakalın içeriğinden bulunan B vitamini ve fosfor sinir sisteminin daha kuvvetli olmasını sağlar. Ayrıca portakal bolca tüketildiğinde bedensel yorgunluğun azalmasını sağlayan bir etkiye de sahiptir.


Portakal karaciğeri temizler zihni ve vücudu güçlendirir. Yüksek tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınmasını sağlar. Portakal ve taze sıkılmış portakal suyu bol miktarda tüketildiği zaman böbrek taşının düşmesinde ve oluşumun yavaşlamasında oldukça etkilidir.
.Portakal suyunu sıkıldıktan sonra hemen tüketilmesi fazla bekletilmemesi gerekmektedir.

Portakal suyu tüketimi kol ve bacaklarda meydana gelen spazmları engellemede oldukça etkilidir. Ayrıca portakal suyu tüketimi yağ yakımın da da oldukça etkili olduğu için spor yapan kişilerin tüketmesinde yarar vardır.


Portakal düşük kalorili besin olduğu için günlük olarak tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Günlük olarak 1 tane tüketilen portakal veya 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu kan şekeri dengesinin sağlanmasında oldukça etkilidir. Portakal zengin magnezyum içermesinden dolayı kan basıncını düşürmektedir.


Portakal tüketimi bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Portakal sindirim sisteminden alınan besinlerin mide de daha rahat sindirilmesini sağlamaktadır.


Portakalda bulunan doğal yağlar cildin nem dengesini sağladığı için özellikle kuru ve cansız ciltlerin canlanıp yeniden eski görünümüne kavuşmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan portakalın hem direk olarak tüketilmesi hem de maske şeklinde cilde uygulanması gerekmektedir.


Portakal ve turunçgillerden bir meyve olduğu için içeriğinden dolayı kanseri önleyici ve azaltıcı etkisi oldukça fazladır. Özellikle kişinin kansere yakalandığını öğrendiği ilk dönemlerde portakal ve taze sıkılmış portakal suyu tüketilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Kolon, akciğer, meme ve cilt kanserini önleyici etkilerinin oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder