Saçları Daha Hızlı Uzatmanın Yolları Nelerdir ?

10 oy, Ortalama : 4,20/5
Saçları Daha Hızlı Uzatmanın Yolları Nelerdir ?

Saç maruz kaldığı kötü şartlardan dolayı çok hassas ve kırılgan bir yapıya sahip olabilmektedir. Bu nedenle saçları daha hızlı uzatmanın ilk yolu saçı içten ve dıştan çok iyi beslemekten geçmektedir.

Öncelikle saçı içten beslemek nasıl oluyor buna değinelim.

Saç protein yapılıdır ve bazı yapıtaşları vücutta eksik kaldığı zaman kendi kendini onaramaz ve yenileyemez. Bu nedenle beslenmede vitamin ve minerallerin yeterli ve dengeli alınmasına özen gösterilmelidir. Saçın en çok ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller biotin, omega-3, çinko ve demirdir.

Peki bu vitamin ve mineraller hangi besinlerde bulunur ?

  • Biotin en çok yumurta sarısında, tam buğday ekmeğinde, karaciğerde, balıkta, süt ve süt ürünlerinde bulunur.
  • Omega-3 en çok balık yağında bulunur.
  • Çinko en çok yumurta sarısında, karaciğerde, kabakta ve kabak çekirdeğinde, ay çekirdeğinde ve bademde bulunur. Ancak vücudumuz hayvansal kaynaklı gıdalardan emilimi daha kolay yapar.
  • Demir en çok kırmızı ette bulunur.

Bu besinlerin günlük beslenme programında bulunmasına dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral bakımından eksik kalmayan vücutta saçlar da daha hızlı uzayacaktır.

Bunların yanı sıra saçlara dıştan da bakım yapmak gerekir. Örneğin saçların uzamasında etkili olan bitkisel yağlar kullanılabilir. Bu bitkisel yağlardan en bilineni argan yağıdır. Argan yağı saç uçlarına uygulanmalıdır ve bu sayede de saçların daha az elektriklendiği ve daha az kırıldığı bu sayede de saçların daha hızlı uzadığı kısa zamanda fark edilir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder