Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları

Gün içerisinde kirli hava, dengesiz beslenme, cildi yeterince temizleyemiyor olma, makyaj kalıntıları, yağlı yiyecek tüketme gibi durumlar yüzünden cildimizde birtakım sorunlar meydana gelir.

Her ne kadar cilt tipinde ya da cilt yapımızda kalıtım özelliği dolayısıyla genlerimiz etkili olsa da cildimize bakıp, cildimizi beslememiz büyük bir önem taşır.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın birçok yolu vardır. Bazı insanların kendilerine özgü benimsedikleri bir yöntem varken, bazılarıysa tüm yöntemleri uygular. Doğrusu elbette en değerli giysimiz olan cildimiz için elimizden gelen her yolu uygulamaktır.

Sağlıklı Cilde Sahip Olmanın En etkili ve En Pratik Olan Yolları:

  • 1. Dışımızın güzel olması için elbette içimizinde güzel olması gerekir. Bundan dolayı her canlının olmazsa olmazı olan su büyük bir yardımcıdır. Günde 2- 2.5 litre su içmemiz gerekir. Böylece hem iç organlarımız hem birçok hastalığımız hem de cildimiz sağlık bulur.
  • 2. Yine canlılar için olmazsa olmazlardan olan uyku, cildimizin sağlığı söz konusu olduğunda başlı başına bir etmen olarak kendini gösterir. Çünkü uykusuzluk; yorgunluk, stres, sinir, solgunluk olarak kendini gösterir. Bu yüzden ruh, beden ve cilt sağlığımız için günde 8 saat uyku şarttır.
  • 3. Cildimizin sağlıklı olması için temiz olması şarttır. Düzenli olarak sabah akşam yüzümüzü doğal bir temizleyiciyle temizlemeliyiz ve her zaman nemlendirici kullanmalıyız.
  • 4. Sağlıklı bir cilt için gözenek açma sonrası tonik seansını mutlaka yapmalıyız. İlk olarak gözenekleri açmak için kullanılmamış bir diş fırçasıyla yüzümüzü fırçalamalıyız. Sonra sıcak su olan bir kapta başımızı örterek 5 dk cildimize buhar banyosu yaptırmalıyız. Tonik kısmındaysa doğal tonik kullanmalıyız. Saf gül suyu veya maden suyu bunun için çok idealdir.
  • 5. Gözenekleri tıkamasını, cildi yaşlandırmasını ve yıpratmasını önlemek için sürekli fazla makyaj yapmamalıyız. Günün sonunda mutlaka makyajımızı temizlemeliyiz.
  • 6. Sağlıklı beslenerek cilt sağlığımızı koruyabiliriz. Dengeli beslenme, bol bol meyve tüketmek çok önemlidir.
  • 7. Son olarak muhakkak cildimizi korumak için yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalıyız. Aksi takdirde lekeler ve yaşlılık belirtileri görülebilir.
Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder