Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Cildin daha güzel görünmesi ve ışıl ışıl parlaması için, dışarıdan sürülen kozmetik ürünleri kadar, nasıl beslendiğimiz de çok önemlidir. Günlük olarak yeterli ve dengeli miktarlarda bütün vitaminleri içeren bir beslenme programı sayesinde cildimiz çok daha sağlıklı görünecektir. Cildimiz akne ve sivilce gibi cilt sorunlarından arınacaktır.

Vücudumuzda herhangi bir vitamin eksikliğinde, bunun ilk belirtilerini cildimiz verecektir.

Örneğin A vitamini eksikliğinde cilt kurumaya meyilli olur. Kuruyan ciltte ise çatlama gibi sorunlar oluşur. A vitamini doğada en fazla yeşil yapraklı sebzelerde, sarı renkteki meyvelerde, süt ve süt ürünlerinde, deniz mahsulleri ürünlerinde, yumurta sarısında ve lahanada bulunmaktadır.

B vitamini vücutta depolanmayan ve günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. B vitamini eksikliğinde cilt parlaklığını kaybeder. Sağlıksız bir görünüm oluşur. Bu nedenle cilt sağlığı açısından B vitaminini içeren besinlerin her gün tüketilmesi gerekir. B vitamini en çok tahıl grubu besinlerde bulunur. Tahıl grubu besinlere buğday, arpa, yulaf, çavdar ve mısır gibi gıdalardır.

 C vitamini de, B vitamini gibi vücutta depolanmayan ve günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. C vitamini cildin solgunluğunu gidererek, cilde renk verir. C vitamini en fazla turunçgil meyvelerinde bulunur. Turunçgil meyveleri portakal, mandalina, turunç, limon gibi meyvelerdir.

 Cilt sağlığı açısından önemli olan bir diğer vitamin ise, D vitaminidir. D vitamini güneş ışığı ile aktif hale gelen bir vitamindir. En fazla süt ve süt ürünlerinde bulunur. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder