Şalvar Pantolon Modelleri

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Şalvar Pantolon Modelleri

Yaz aylarında efil efil giyilebilecek birbirinden güzel renkleriyle içimizi açan şalvar 80'lerin modası olarak biliniyor.
18. yüzyıl başlarında Osmanlı kadınlarının giydiği şalvar, 80'li yıllarda yeniden moda oluyor.

Modanın şimdiki zamanda seyrettiğini düşünürsek şalvarı da günümüzde kullanırken 18. yüzyıldaki hali üzerinden bazı yenilikler gerçekleştirerek kullanabilmek mümkün. Kimileri modern tasarımlardaki geleneksel yansımalara pek sıcak bakmasa da şalvar modası bizlere hem rahatlık hem de pek çok fiziksel kusuru örtmesi açısından bir avantaj sağlıyor.

Bu avantaj giyen kişi ne kadar zayıfsa o kadar ikiye katlanıyor tabi. Bol kesimi dolayısıyla bel altını genişlettiği için belin inceliği ile çok daha estetik bir görüntü sağlayacaktır kuşkusuz.

Şalvarı hem gündelik hem de iş yaşantısında kullanabilmek için kumaşın cinsi, kesim şekli ve renk ayırdına dikkat etmek yeterli. Mesela pijamalık kumaş ile dikilen, genellikle köylerde sıkça rastlanan bir şalvar modeli elbette ofise uygun olmayacaktır.

Ancak organze, filafil, pazen, gömleklik vb kumaş tiplerini yaz aylarında iş yerleri, tülbent, eteklik, pamuklu vb kumaş tipleriniyse gündelik giyim için tercih edebilirsiniz. Değişik renk seçenekleri ve cepli, cepsiz modelleri de mevcut. Haki, safran, kiremit, mürdüm bej gibi renkler tercih edilebilir.

Şalvarla ilgili bazı izlenimlerin 18.yüzyılda Osmanlı'yı gözlemleyen Lady Montagu’nun mektuplarından birinde geçtiği biliniyor. Mektubunda Montagu'nun üzerindeki kıyafetinden esinlenerek Osmanlı giyim kuşamına dair izlenimlerini aktardığı biliniyor. İnce kesimden, pembe renkli, kenarları sırmalı genişçe bir şalvar giydiğini etrafını ise beyaz ipekten, işlemeli uzunca bir gömleğin sardığını ekliyor.

Dönemin Osmanlı Yahudileri de tüm diğer kadınlar gibi giyiniyorlar: Ferace, entari ve şalvar. 19. Yüzyıldan itibaren Avrupalı etkisiyle kıyafet değişimi söz konusu oluyor. Fakat buna rağmen 20. yüzyıl başlarına kadar eskisi gibi giyinen pek çok insan olduğu biliniyor.

Son olarak, bol pantolon ile özgün bir stil oluşturan en önemli isimlerden biri olan Charlie Chaplin’i de unutmamak gerekir. Film çekimi sebebiyle bir oteldeyken çok acil eğlenceli bir görünüme kavuşması gerektiği için dolaptan kendine bol bir pantolon, dar bir ceket ve melon şapkasıyla hafızalardan silinmeyen zıtlıklar barındıran bir görünüm elde etmişti. Bugün yapılan en modern tasarımlarda bile kendisinden esintiler görebilmek mümkün.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder