Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Sirkenin Cilde Faydaları Nelerdir ?

Eski zamanlardan günümüze kadar doğal şifa kaynağı olarak bilinen ve kullanılan sirke, cilt için de oldukça faydalıdır. Eskilerin güzellik iksiri adı verdiği sirkenin cilde olan faydalarından bahsedelim.

Sirke , içeriği sayesinde güçlü bir cilt temizleyicisidir. Ciltte biriken yağı ve kiri gözeneklerden arındırır. Özellikle makyaj yapan hanımlar için harika bir makyaj temizleyici olacaktır. Yarı yarıya hazırlayacağınız sirkeli suyu küçük bir şişeye alarak günlük cilt temizliğiniz için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sirke sivilce ve akne tedavisi için de etkili bir savaşçıdır. Günlük cilt bakımı için sirkeli su ile hazırladığınız toniği kullanarak,buna ek olarak da oluşan sivilce ve aknelerin üzerine sirke uygulayarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sirkenin gözenek sıkılaştırıcı etkisi sayesinde de yeni sivilce oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca yine bu özelliği sayesinde ciltte oluşan kaz ayakları gibi ince çizgilerin görünümünü de engelleyebilirsiniz.

Sirkenin cildi sıkılaştırıcı ve arındırıcı etkilerinin yanı sıra ciltte meydana gelen güneş lekeleri, sivilce lekeleri gibi nedenlerden kaynaklanan lekeleri yok etme gibi bir etkisi de mevcuttur. Bunun için yapmanız gereken sadece gece uyumadan önce pamuk yardımıyla sirkeyi lekelerin üzerine sürmek ve sabah da durulamaktır. Düzenli uygulamada lekelerin yok olduğunu görebilirsiniz. Dilerseniz etkisini hızlandırmak için içerisine bir miktar limon suyu veya soğan suyu da ilave edebilirsiniz. Sirke lekeleri yok etmekle birlikte cilt tonunun açılması ve cilt beyazlatma için de yardımcı olur.

Sonuç olarak günlük cilt temizliğinizi yaparken doğal yontem ile cilt lekelerinin önüne geçerek pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder