Soğanın Faydaları Nelerdir ?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Soğanın Faydaları Nelerdir ?

Hemen hemen herkes tarafından soğanın sağlık açısından oldukça faydalı bir besin olduğunu bilmektedir. Soğan bolca tüketildiği zamanlarda hastalıklara yakalanmamak ve bağışıklık sisteminin güçlenip kuvvetlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Soğan özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı oldukça etkili bir besindir.


Soğan keskin kokusu ve tüketenlerin ağızlarına ve üzerine kokusunun sinmesi bakımından tercih edilmemekle birlikte aslında bol miktarda tüketilmesi gereken besin maddeleri arasında gelmektedir. Soğan kükürt, lif A,B ve C vitamini içermesi bakımından oldukça zengin bir besindir.
Soğanın en bilinen ve en önemli faydalarından birisi vücudu enfeksiyonlara karşı korumasıdır.

Özellikle sindirim sisteminde bağırsak ve mide de meydana gelen enfeksiyonlar için soğan tüketimi oldukça önemlidir. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın meydana gelmesine neden olan bakterilerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Bundan farklı olarak bağışık sistemini kuvvetlendirdiği ve kişinin hastalıklara karşı korunmasını sağladığı oldukça bilinen faydaları arasındadır.


Soğanın doğal antibiyotik özelliği bulunduğundan dolayı kalp ve damar sağlığına oldukça iyi gelen bir besin maddesi olduğu da bilinmektedir. Kanı temizleme özelliği bulunduğundan dolayı da damar tıkanıklarının ortadan kalkmasında oldukça etkilidir.


Soğan özellikle kış aylarında bol miktarda tüketildiğinde nezle oluşumunu engeller ve kişinin bağışıklık sisteminin oldukça kuvvetli olmasını sağlar. Öksürüğe ye yüksek ateşe karşı kaynatılıp içilen soğan suyu anlık olarak kişinin ateşinin düşmesini ve öksürüğün kesilmesini sağlayacaktır. Soğan tüketilmesi hastalığın yayılma hızını oldukça azaltacaktır.


Soğan burun kanamalarını durdurabilir. Soğanın özellikle kılcal damarlara etki etmesi burunda meydana gelen kanamaların azalmasını sağlayacaktır. Bunun için soğan koklanarak burundan nefes alınarak tedavi yöntemi sağlanabilir.


Ciltte meydana gelen böcek ısırıklarına ve yanıklara oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Soğan suyu böcek ısıran bölgeye direk olarak uygulanırsa başta hafif yanma hissi verse de tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder