Soğanın Faydaları Nelerdir ve Bilmeniz Gerekenler

76 oy, Ortalama : 3,89/5
Soğanın Faydaları Nelerdir ve Bilmeniz Gerekenler

Soğan hastalıklara yakalanma riskini en az seviyeye indirmeyi başarırken, hastalığa yakalanıldığı evrede de (özellikle enfeksiyon gibi hastalıklarda) kısa süre içerisinde iyileşmeye büyük katkı sağlamaktadır. Soğanın içerisinde B ve C vitamini, demir, kükürt, tiamin, lif gibi şeyler bulunduğu için bize büyük faydalar sağlamaktadır. Bunların içerisinde bir takım asitler yer almaktadır ve bunlar midede oluşan enfeksiyonlara karşı korunmamazı yardımcı olmakla beraber sindirim sistemine de katkısı bulunmaktadır.

İçerisinde bulunan B ve C vitaminleri doğal olan bir antibiyotik etki oluşturmaktadır. Bu etkide damar sağlığına ve kalp sağlığına fayda gösterebilmektedir. Özellikle damar tıkanıklığı durumunda ise kalbi temizleme özelliğinden dolayı bu olayın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalbi tehdit edebilecek radikallerin vücuttan uzak tutulmasına da katkı sağlayarak kalbi birçok kötülükten korumayı başarır.

Başta kılcal damarlardan kaynaklanan kanamalar olmak üzere, ara ara oluşabilecek kanamalarda bu kanamanın durmasına katkı sağlar. Bu durumda kokusu soluk yoluyla çekilebilir veya bir parça soğanı burnunuza uygulayabilirsiniz.

Böcek ısırdığı zaman veya herhangi bir yanık oluştuğu zaman vücutta hafif sorunlar ortaya çıkmaktadır. İşte bu sorunlar soğan suyu ile çok rahat giderilebilmektedir. Bu durumdan soğandan elde edilen su sorunlu bölgeye uygulanabilir. Ne yazık ki ufak bir acı hissedilmektedir. Fakat bu acıya katlanmanız sorununuzdan kurtulmanıza daha çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu su iltihabı da engelleyici etki göstermektedir. 

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder