Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

0 oy, Ortalama : 0,00/5
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Kış aylarının korkulu rüyası olan soğuk algınlığı, maalesef ki çok sık görülen ve yaşam kalitemizi ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardandır.  Mikropların antibiyotiklere karşı dirençli olması hatta çoğu gribal enfeksiyonlarda antibiyotiklerin hiç işe yaramaması bizi oldukça güç duruma düşürmektedir.

Hava sıcaklığındaki ani değişimler ve mevsim geçişlerinde sıkça görülen soğuk algınlığına karşı en güçlü çözüm bağışıklık sistemini güçlendirebilmek, bu konuda da bize en büyük yardımcılar C vitamini bakımından zengin besinlerdir. Bilindiği gibi turunçgiller, domates ve birçok sebze C vitamini bakımından zengindir. Bu besinleri tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli faktör, günlük ihtiyacımız olan vitaminin tamamını almaya çalışmaktır. Düzenli tüketim bağışıklık sisteminin güçlenmesinde daha etkili olmaktadır.

Soğuk algınlığında koruyucu ve iyileşme sürecinde destekçi olan bitki çaylarının önemi de oldukça büyüktür. Ihlamur, adaçayı, zencefil kökü, ayva yaprağı, meyan kökü gibi bitkilerle yapacağınız çayların şifalarından yararlanabilirsiniz. Bal ve limon ilave ederek tatlandırabileceğiniz bu çaylardan günde 2-3 fincan tüketmek, size enfeksiyonlara karşı koruyucu kalkan olacaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda bitki çaylarının, mikropların antibiyotiklere karşı olan dirençlerini düşürdüğü de tespit edilmiştir, bu da bitki çaylarının tedavi sürecinde ciddi bir destekçi olduğunu göstermektedir.

Bunlarla birlikte tarçın kabuğu, kimyon, kekik, karanfil gibi baharatların da vücut direncini arttırıcı ve ağrı kesici özelikleri bulunmaktadır. Yine baharatlar ailesinden olan karabiber ve pul biber de önemli destekçilerdir. Türk mutfağında bolca kullanılan bir baharat olan pul biber, metabolizmayı hızlandırması ile bilinir. Yemeklerinizde pul bibere biraz daha öncelik vererek vücudunuzun soğuğa karşı daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde karabiberin de vücut ısısını arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca karabiberin boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Sağlıklı günler dilerim…

Düşüncelerini Yazabilirsin, Yorum Gönder